جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

۱۰ مزیت SSD نسبت به هارددیسک

Driveیا به عبارت ساده تر HDD یک درایو سخت افزاری است. این هارد یک حافظه دائمی است که به صورت دیجیتالی رمزنگاری شده و اطلاعات را روی سطح مغناطیسی دیسک های خود ذخیره می کند. بسته به ظرفیت این هارد می توانید اطلاعات در دستگاه خود ذخیره کنید.

Solid State Drive یا همان SSD ،  یک درایو حالت جامد است که گاهی به نام” دیسک الکترونیکی” هم شناخته می شوند، ولی هیچ موتور چرخانی ندارد.

این دو نوع حافظه در بحث ذخیره سازی اطلاعات با داشتن خصوصیات و ویژگی های متفاوت، معایب و مزایایی دارند. در ادامه ضمن اشاره به مزیت SSD نسبت به هارددیسک  به بررسی معایب آن نیز می پردازیم.

 

سرعت بالای دسترسی

یکی از مزیت های مزیت SSD نسبت به هارددیسک  سرعت بالای این هارد می باشد.

Hdd برای دسترسی به اطلاعات نیازمند بالارفتن سرعت چرخش دیسک ها و تعویض Head خواننده است، زیرا یک حافظه الکترومکانیکی است. این درحال است که SSD بدون نیاز به هیچ یک از عملیات های فوق اطلاعات را شناسایی می کند و توانایی دسترسی مستقیم تصادفی به اطلاعات را دارد، لذا سرعت بارگذاری سیستم عامل و دسترسی به داده ها درSSD بسیار بالاست. SSD ها حافظه الکترونیکی هستند.

مقاومت بالا در برابر لرزش و ضربه

دیگر مزیت SSD نسبت به هارددیسک مقاومت بالای آن در برابر فشار و ضربه است.

SSD ها در برابر ضربه و شوک مقاومت بالایی دارد. چون هیچ قطعه مکانیکی آسیب پذیری ندارد. آنها می توانند ضربه و لرزش تا ۱۵۰۰ G را تحمل می کنند و حتی در حین لرزش وقفه ای در عملیات شان ایجاد نمی شود، این در حالی ست کهHDD ها نهایتا تا ۹۰۰G شوک را تحمل می کنند و به واسطه الکترومکانیکی بودنشان در حین لرزش ممکن است عملیات را متوقف کنند. HDD ها اگر آسیب فیزیکی ببیند، اطلاعات آنها به سختی قابل ریکاوری و بازیابی است و احتمال نابودی اطلاعات بسیار زیاد است.

مصرف انرژی کمتر و تولید گرمای کمتر

 

دیگر مزیت SSD نسبت به هارددیسک را با مصرف انرژی کمتر و تولید گرمای کمتر تجربه خواهید نمود.

SSD ها یک رفیق خوب برای باتری یا برق مصرفی هستند؛ مصرف بسیار کمی دارند و عملا یک صرفه جوی کارا و به درد بخور هستند. مصرف انرژی SSD ها ۲۰ درصد کمتر از HDD ها است. هارد مغناطیسی در حالت بیکاری بیش از ۴W و SSD کمتر از ۰٫۵W  انرژی مصرف می کنند . در حالت پر کاری این رقم در هارد مغناطیسی به ۶ و در SSD کمتر از ۲ می رسد. SSD ها گرمای کمتری نیز در حین کار تولید می کنند.

قابلیت اطمینان بالا

SSD ها برای ذخیره سازی اطلاعات مقاومت بالایی دارند و میانگین زمان خرابی آنها نسبت به HDD بسیار دیرتر است. زمان خرابی SSD ها ۱٫۲ میلیون ساعت و HDD به دلیل داشتن قطعات مکانیکی ۶۰۰ هزار ساعت تخمین زده شده است. به این ترتیب دیگر مزیت SSD نسبت به هارددیسک  را قابلیت اطمینان بالای این هارد می توان دانست.

نیاز به  Boot شدن و راه اندازی سریع سیستم، جستجوی سریع فایل‌ها، اجرای سریع برنامه‌ها و مصرف کمتر همگی از مزایای درایوهای سخت جامد هستند.  با خواندن این مطلب کوتاه شما متوجه خواهید شد که چرا آنها در جایی که هارد دیسک‌ها نام خود را از آن گرفته‌اند، به بهترین گزینه تبدیل شده‌اند…

با استفاده ازسرعت و قدرت  SSD در زمان کار خود صرفه‌جویی کرده و زودتر دفتر خود را ترک کنید.

راه اندازی سریع:
وقتی به SSD می‌گویید “حرکت” یعنی با سرعت بسیار بالا شروع کن و بعد از روشن شدن سیستم شما در کمتر از ۱۵ آماده است.

صرفه‌جویی در زمان جستجوی فایل‌ها:
آیا آخرین باری که در دیسک سخت خود ( هارددیسک ) به دنبال ایمیلی می‌گشتید به خاطر دارید؟ اکنون با خودتان زمان جستجو را ۸ برابر سریع‌ترکنید، این قابلیت SSD است.

انتقال فایل‌ها در یک سوم زمان:
با این قابلیت ، فایل های خودتان را سریع‌‌تر کپی و جابجا خواهید کرد.

شروع برنامه‌ها فقط در چند ثانیه:
آیا تنها ۱۰ ثانیه برای ویرایش فایل‌تان قبل از ملاقات با یک مراجعه کننده زمان دارید؟درایوهای سخت جامد می‌توانند برنامه‌هایی مانند فتوشاپ و پاورپوینت را ۲ برابر سریعتر از هارددیسک‌ها اجرا کنند.

کامپایل برنامه ها تا دوبرابر سریعتر:
اگرچه  برنامه نویسان تمام روز خود را پشت سیستم می‌گذرانند، اما این به این معنی نیست که آنها از سرعت کم سیستم در امان هستند. آنها می توانند با استفاده از SSD سرعت کامپایل برنامه‌های خود را تا دو برابر سریع‌تر از هاردیسکها انجام دهند.

۵۰درصد صرفه جویی در زمان:

کارهای روتین و تکراری نباید مانعی برای انجام کارهای دیگر شما باشد. درایوهای سخت جامد می‌توانند زمان انجام کارهای ساده‌ای نظیر جستجوی ویروس‌ها را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

صرفه جوئی در انرژی:
SSD ها انرژی کمتری نسبت به هاردیسک‌ها مصرف می‌کنند و می‌توانند تا ۳۰ دقیقه بر عمر باطری شما اضافه کنند .

استاد چند کاره:
SSD ها به راحتی چندین برنامه را به طور همزمان اجرا می‎کنند. شما می‌توانید برش عکس‎های خود را به همراه بارگزاری نقشه‌های یک بازی به طور همزمان تا ۳ برابر سریع‌تر از هارددیسک ها انجام دهید.

کاهش در زمان ویرایش فایلهای تصویری:
فایل‌‌ها ویدئویی و کلیپ‎های تصویری خود تا ۳۰ درصد سریعتر از هاردیسکها ویرایش کنید.  با استفاده از SSD می‌توانید پروژه خود را سریعا ویرایش کرده و پروژه بعدی را شروع کنید .

قابلیت حمل:
اگر لازم است که فایل‌های خود را به خارج از خانه یا محیط کار حمل کنید، SSD ها بهترین گزینه هستند زیرا آنها در برابر صدمات ناشی از ضربه، گرما و لرزش بسیار مقاوم‌ترند.