جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

راهنمای انتخاب بهترین SSD یا هارد دیسک لپ تاپ

در چه زمانی به انتخاب بهترین SSD لپ تاپ نیاز داریم؟ پاسخ به این سوال مشخص است. در واقع هم در زمانی که می خواهیم یک لپ تاپ مناسب و با کیفیت برای خرید انتخاب کنیم و هم در زمان هایی که قصد داریم تا با خرید یک SSD مناسب، لپ تاپ را ارتقا دهیم باید به دنبال انتخاب بهترین هارد لپ تاپ در بازار باشیم. انتخاب بهترین درایو ذخیره سازی در لپ تاپ ها از چند جهت حائز اهمیت است. اول از همه بحث سرعت و ارتقای عملکرد یک سیستم مطرح می شود و بحث بعدی نیز افزایش فضای ذخیره سازی و دسترسی به فضای آزاد بیشتر است.

این در حالی است که قطعا خرید هر درایوی برای سیستم نمی تواند تمام آن چیزی که مد نظر است را فراهم کرده و گاهی انتخاب اشتباه فقط موجب هدر رفتن سرمایه شما می شود. به این ترتیب قطعا برای خرید یک SSD یا هارد دیسک مناسب برای لپ تاپ خود به یک راهنمای جامع خرید نیاز خواهید داشت تا چه در زمان خرید لپ تاپ و چه در زمان پیکربندی و ارتقای آن بهترین گزینه را انتخاب نمایید. در این مقاله می خواهیم به بررسی نکاتی بپردازیم که برای انتخاب بهترین SSD لپ تاپ باید به آنها توجه کرد.

بهترین SSD لپ تاپ

معیارهای انتخاب بهترین ssd لپ تاپ

ظرفیت درایو ذخیره سازی

نکته مهم دیگری که باید در زمان خرید و انتخاب بهترین SSD لپ تاپ یا هارد دیسک به آن توجه کرد، ظرفیت است. ظرفیت ذخیره سازی میزان فضای اضافه ای است که برای سیستم خود به آن نیاز دارید. مواردی در تعیین میزان ظرفیت مورد نیاز نقش دارند. یکی از این موارد نوع کاربرد لپ تاپ و زمینه کاری کاربران است. برخی از کاربران با توجه به کاری که انجام می دهند به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارند. البته که بهتر است برای ذخیره سازی برخی از فایل ها، خصوصا مدیاها و اسناد و مدارک از درایوهای ذخیره سازی اکسترنال استفاده کرد.

با این حال در خصوص انتخاب بهترین درایو ذخیره سازی برای لپ تاپ باید دید ابتدا به چه ظرفیتی برای ذخیره سازی نیاز است و مهم تر این که سیستم می تواند تا چه ظرفیتی را پشتیبانی کند. برخی از سیستم ها با ظرفیت های بسیار بالا سازگاری ندارند، چرا که اساسا پیکربندی و سخت افزار مورد استفاده در آنها برای این میزان ظرفیت طراحی نشده است. در صورتی که همزمان امکان استفاده از یک SSD را در کنار هارد دیسک قدیمی لپ تاپ دارید، خرید یک SSD با ظرفیت 256 گیگابایت می تواند کافی باشد.

سرعت خواندن و نوشتن

نکته دیگر در انتخاب بهترین SSD  لپ تاپ، توجه به میزان سرعت خواندن و نوشتن است. در خصوص هارد دیسک های سنتی این سرعت معادل سرعت خواندن و نوشتن پلاتر است که هر چه این عدد بالاتر باشد قطعا سرعت هارد و لودینگ آن نیز بیشتر است. در خصوص SSD ها نیز سرعت از 520 تا 5000 مگابایت بر ثانیه متغیر است. در خصوص انتخاب مناسب ترین SSD یا هارد دیسک از نظر سرعت باید دید از سیستم برای چه مواردی استفاده می شود، تا چه میزان سرعت بالای سیستم اهمیت دارد و این که آیا نرم افزار و سخت افزار سیستم با این میزان سرعت خواندن و نوشتن سازگاری دارد یا خیر.

در خصوص انتخاب سرعت مناسب درایو ذخیره سازی باید به برد اصلی سیستم توجه کرد. با توجه به برد سیستم می توان مشخص کرد که چه سرعتی می تواند بهترین گزینه برای خرید و استفاده در سیستم باشد. برد به کار رفته در هر سیستم قدرت و ساختار متفاوتی دارد و از یک نوع درایو ذخیره سازی پشتیبانی می کند. منظور از ساختار در واقع تعداد و نوع اسلات نصب هارد روی برد است که با توجه به آن باید بهترین درایو ذخیره سازی را خریداری کرد.

تطابق اس اس دی با سیستم

این مورد اختصاصا مربوط به زمانی است که قصد دارید سرعت و عملکرد یک سیستم قدیمی تر را با خرید بهترین SSD لپ تاپ ارتقا دهید. در این مورد باید حتما به این مورد توجه کنید که آیا امکان نصب SSD در سیستم مورد نظر وجود دارد یا خیر. در این شرایط باید با توجه به سال ساخت لپ تاپ و میزان قدیمی یا جدید بودن آن نوع درگاه موجود برای نصب SSD را در نظر گرفت. برخی از مدل ها به درگاه M.2 مجهزند و از این رو باید حتما SSD خریداری شده از این نوع باشد.

نکته دیگر در انتخاب بهترین درایو ذخیره سازی برای لپ تاپ توجه به نوع رابط ارتباطی SSD است. رایج ترین رابط های موجود شامل رابط SATA و رابط PCLe می شود. باید دید در لپ تاپ مورد نظر از کدام رابط ارتباطی پشتیبانی می شود و SSD مورد نظر را بر این اساس انتخاب و خریداری کرد.

SSD بخریم یا هارد دیسک؟

اولین و مهم ترین نکته در انتخاب یک درایو ذخیره سازی مناسب، انتخاب بین SSD و هارد دیسک های سنتی است. این موردی بسیار چالش برانگیز و مهم است که حتما باید قبل از انتخاب بهترین SSD لپ تاپ یا هارد دیسک به آن توجه کرد. اما برای رسیدن به پاسخ بهتر باید با هریک از این درایوهای ذخیره سازی، عملکرد و ماهیتی که دارند آشنا شد و تفاوت SSD و HDD را نیز شناخت.

به صورت کلی این دو درایو ذخیره سازی از نظر سرعت عملکرد، قدرت، میزان فضای ذخیره سازی که ارائه می دهند، ظرفیت ها، میزان دوام و خرابی و قیمت با هم تفاوت دارند. با بررسی تفاوت هایی که بین این دو نوع درایو ذخیره سازی وجود دارد می توان از این تفاوت ها به عنوان معیار انتخاب بهترین هارد لپ تاپ استفاده کرد.

برند و کیفیت SSD یا هارد دیسک

یکی از چالش های مهم در خصوص انتخاب بهترین SSD لپ تاپ یا هارد، تنوع بالای این دیوایس هاست. خصوصا در مواردی که هدف خرید یک درایو ذخیره سازی به منظور ارتقای سیستم و تغییر پیکربندی باشد، باید بین مدل ها و برندهای مختلف موجود بهترین گزینه را انتخاب کرد.

برندهای بسیار متنوعی در بازار وجود دارند و برخی از آنها جزو برندهای بسیار شناخته شده و معتبرند. برای انتخاب بین این مدل ها باید یک بررسی کامل بر مشخصات، سابقه عملکرد آنها و رضایت سایر کاربران داشت. نکته مهم دیگر گارانتی این محصولات است. برای انتخاب بهترین هارد لپ تاپ حتما به دنبال مدل هایی باشید که از گارانتی های طولانی مدت و معتبری برخوردارند.

نوع کاربری لپ تاپ

مورد مهم بعدی در انتخاب بهترین SSD لپ تاپ، توجه به نوع کاربری لپ تاپ است. لپ تاپ ها خود بر اساس همین مشخصه و میزان سرعت و ظرفیتی که ارائه می دهند، به مدل های مخصوص گیم، گرافیک، ترید، کاربری عمومی، دانش آموزی و مدل های مقرون به صرفه دسته بندی می شوند. خصوصا در مواردی که هدف تغییر و ارتقای درایو ذخیره سازی سیستم باشد باید با توجه به نوع سیستم، بهترین هارد لپ تاپ را انتخاب و خریداری کرد.

برای مثال در خصوص لپ تاپ های قدرتمند گیمینگ و گرافیکی قطعا باید به دنبال انتخاب درایوهایی با قدرت بالاتر، ظرفیت ذخیره سازی بیشتر و از همه مهم تر سرعت خواندن و نوشتن بیشتر بود. اما در خصوص اکثر لپ تاپ های دانش آموزی یا لپ تاپ های مقرون به صرفه بازار احتمال این که بتوان از یک درایو ذخیره سازی قوی و با ظرفیت و سرعت بالا برای سیستم استفاده کرد بسیار کم است.

انتخاب بهترین SSD برای لپ تاپ های قوی

یکی از گزینه هایی که در خصوص انتخاب بهترین درایو ذخیره سازی برای سیستم های قوی وجود دارد، امکان انتخاب درایوهایی است که علاوه بر سرعت و عملکرد بالاتر، به دلیل نداشتن قطعات متحرک میزان انرژی کمتری را نیز مصرف می کنند. در نتیجه در خصوص لپ تاپ هایی که به خودی خود مصرف باتری و انرژی بالاتری دارند، مانند لپ تاپ های گیمینگ و لپ تاپ های گرافیکی، انتخاب یک SSD به جای هارد دیسک های سنتی می تواند در میزان شارژدهی لپ تاپ نیز تاثیر داشته باشد و موجب افزایش قدرت باتری شود.

انتخاب درایوهای ذخیره سازی هیبریدی

تا اینجا به بررسی نکات انتخاب بهترین SSD لپ تاپ پرداختیم. سرعت بیشتر توسط SSD ها و ظرفیت بالاتر توسط هارد دیسک های سنتی تامین می شود. اما اگر همزمان به هر دوی این مشخصات نیاز داشته باشیم چه؟ در این شرایط یک گزینه استفاده از یک درایو سنتی در کنار یک SSD به صورت همزمان روی یک سیستم است که این امر همیشه امکان پذیر نیست.

اما گزینه بهتر و ایده آل تر، درایو ذخیره سازی هیبریدی است که می تواند هر دو ویژگی را یکجا ارائه دهد. این درایوهای ذخیره سازی سرعتی بالا مشابه درایوهای SSD دارند و در کنار آن مشابه هارد دیسک های سنتی می توانند ظرفیت بالای مورد نیاز را نیز ارائه دهند.

چرا باید بهترین ssd را برای لپ تاپ انتخاب کنیم؟

پیش از بررسی نکاتی در این خصوص، بهتر است ببینیم اساسا چرا به یک راهنمای خرید نیاز است و چرا نمی توان در بین این همه گزینه در دسترس به راحتی یکی را انتخاب کرد. اولین مورد همین تنوع بالاست. انواع SSD و هارد دیسک هایی که در بازار وجود دارند، هریک قابلیت ها و مشخصاتی دارند که تنها با یک پیکربندی و یک نوع سخت افزار و نرم افزار سازگاری دارد. از طرفی انتخاب یک SSD یا هارد دیسک سازگار با سیستم می تواند تعیین کند که آیا این درایو ذخیره سازی می تواند موجب ارتقای سرعت و عملکرد سیستم شود یا نه.

چرا که الزاما خرید هر درایوی به معنای افزایش سرعت و عملکرد یک لپ تاپ نیست. گاهی اوقات نتیجه در صورت عدم انتخاب بهترین SSD لپ تاپ بر عکس می شود. بر این اساس برای انتخاب بهترین درایو ذخیره سازی موجود باید به نکاتی که در ادامه آنها را بررسی می کنیم توجه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.