جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر فن لپ تاپ لنوو

تعمیر فن لپ تاپ لنوو و دیگر برندها، با توجه به نوع خرابی این قطعه، به روش های مختلفی انجام می شود. فن لپ تاپ، مسئول خنک کردن قطعات دستگاه در حین کار است. یعنی وقتی دمای قطعات از حد مشخصی بیشتر شود، فن وارد عمل شده و برای جلوگیری از آسیب دیدگی آنها، سیستم را خنک می کند. در صورت خرابی فن یا عملکرد نادرست این قطعه، دمای قطعات کنترل نشده و به شدت در معرض آسیب دیدگی قرار می گیرند. به همین دلیل باید هرچه زودتر اقدام به تعمیر فن یا تعویض این قطعه کنید تا سلامت قطعاتی همچون پاور، باتری، مادربرد و … به خطر نیفتد. در ادامه، ضمن بررسی نحوه تعمیر فن لپ تاپ لنوو، علائم خرابی این قطعه را نیز معرفی می کنیم. تیم تعمیرات لپ تاپ نمایندگی Lenovo در مرکز سخت افزار ایران، برای ارائه خدمات تخصصی تر و ترمیم و تعویض اصولی و بی نقص فن در کنار شما هستند.

تعمیر فن لپ تاپ لنوو

هزینه تعمیر فن لپ تاپ لنوو

برای تعیین قیمت نهایی تعمیر فن لپ تاپ لنوو یا هر برند دیگری، باید این قطعه را بررسی کرده و میزان و نوع خرابی را شناسایی کرد. اگر مشکل از پره ها بوده و یا فن آلوده باشد، می توان با مبلغی پایین، این قطعه را ترمیم کرد. در صورتی که پره ها شکسته باشند و یا موتور فن از کار افتاده باشد، نیاز به تعویض این بخش ها بوده و هزینه کمی بیشتر است. البته گاهی هم امکان تعمیر فن وجود نداشته و باید آن را تعویض کنید. در این صورت، قیمت فن جدید هم به هزینه نهایی اضافه می شود.

مشکلات و دلایل خرابی فن لپ تاپ lenovo

اگر لپ تاپ تان را روی سطوح دارای پرز یا گرد و غبار قرار می دهید، باید منتظر خرابی فن آن باشید. به مرور زمان این پرزها در داخل و بر روی پره های فن انباشته شده و موجب عدم تعادل فن، گرفتگی و گیر کردن فن و یا گرفتگی منافذ گردش هوا می شوند.در نتیجه فن به مرور زمان، از کار می افتد و به دلیل عدم خنک سازی لپ تاپ، قطعات را در معرض خرابی یا حتی سوختن قرار می دهد.

همچنین انباشت گرد و غبار در پره ها باعث عدم تعادل فن شده و به موتور آن آسیب می رساند و یا صدای فن را تا حد زیادی افزایش می دهد. گاهی ممکن است گرد و غبار و ذرات ریز و آلودگی ها در لابلای پره های فن گیر کرده و عملکرد این قطعه را مختل کنند. البته آبخوردگی و ضربه را نیز به عنوان دو عامل تاثیرگذار در خرابی این قطعه، نباید فراموش کرد. درهریک از این موارد، نیاز به تعمیر فن لپ تاپ لنوو بوده و باید به روش متفاوتی بدین منظور اقدام کرد.

انواع فن لپ تاپ  

برای تعمیر فن لپ تاپ لنوو، باید به نوع و مدل این قطعه نیز توجه شود. در حال حاضر، بیشتر از دو نوع فن در لپ تاپ ها استفاده می شود. فن دمنده، جریان هوای خنک را وارد لپ تاپ می کند تا اجزا و قطعات آن خنک شوند. فن مکنده هم هوای داغ ایجاد شده در لپ تاپ را از هیت سینک روی cpu به خارج هدایت می کند. این فن به کمک خمیر سیلیکون لپ تاپ کار کرده و ضمن هدایت هوای داغ به هیت سینک، آن را از  داخل لپ تاپ خارج می کند. حتی گاهی می توان تنها با تعویض خمیر سیلیکون، مشکل فن را برطرف کرد.

علائم خرابی فن لپ تاپ

تنها با توجه به چند نشانه ساده، می توانید در زمان مناسب، متوجه خرابی فن لپ تاپ خود شوید. به عنوان مثال اگر لپ تاپ شما خود به خود و بدون دلیل مشخصی خاموش می شود، احتمال خرابی فن آن بالاست. سر و صدای غیر عادی فن هم نشانه دیگر خرابی یا عملکرد معیوب این قطعه است. داغ کردن لپ تاپ به میزان غیر عادی و خنک نشدن آن و شنیده شدن صدای تق تق از سیستم در حین کار هم مهم هستند و باید به آنها توجه کنید. بهتر است با مشاهده هریک از این علائم، اقدام به تعمیر فن لپ تاپ لنوو کنید تا قطعات دیگر، آسیب نبینند

تعویض فن لپ تاپ لنوو

ارتقا عملکرد فن لپ تاپ لنوو

استفاده از فن خنک کننده مجزا:

 نخستین راهکار توصیه شده توسط کارشناسان تعمیر لپ تاپ لنوو، جهت ارتقا عملکرد فن لپ تاپ استفاده از فن خنک کننده مجزا است. این راهکار به ویژه در زمانی که دستگاه به دلیل اجرای برنامه های سنگین (نظیر بازی هایی با گرافیک بالا و…) پردازش های بالاتری را انجام می دهد پیشنهاد می گردد.

متوقف کردن پردازش‌ها:

 راهکار دیگر پیشنهادی جهت رفع صدا دادن و تعمیر فن لپ تاپ لنوو متوقف کردن پردازش هاست. گرمایی که توسط CPU حین اجرا و باز کردن برنامه ها ایجاد می شود مهم ترین منبع برای افزایش دمای لپ تاپ می باشد. به علاوه پردازش‌هایی که در پس زمینه برنامه های انجام می شوند نیز به این افزایش دما کمک می کنند. با بستن برنامه های غیرضروری و جلوگیری از پردازش آن ها می توان به کاهش دمای لپ تاپ کمک کرد و از کار کردن بیش از حد فن در آن جلوگیری نمود.

برای این کار آدرس روبرو را دنبال کنید: System Configuration → Start → Run → msconfig → OK → Startup. در نهایت تب Startup را انتخاب کنید و برنامه‌هایی که می‌خواهید بلافاصله بعد از بوت شدن دستگاه پردازش آن‌ها شروع  شود را برگزینید.

تمیز کردن فن:

 راهکار دیگر جهت ارتقا عملکرد فن لپ تاپ لنوو تمیز کردن فن و گردگیری اصولی آن است. برای این کار نیاز به دقت و ظرافت بالا و آشنایی کامل با قطعات و اجزا لپ تاپ دارید. چرا که برای تمیز کردن فن می‌بایست قاب بیرونی لپ تاپ را باز کرده و به فن لپ تاپ برسید. از این رو توصیه می شود برای انجام این کار به یکی از مراکز تخصصی در حوزه تعمیر لپ تاپ لنوو مراجعه نمایید.

استفاده از نرم افزار های کنترل سرعت فن:

اگر تمایل دارید که فن موجود در دستگاه شما کاملاً بی صدا باشد می توانید از نرم افزار های کنترل سرعت فن استفاده کنید. این نرم افزار سرعت فن صدا را به صورت همزمان تنظیم می کند. با این که این روش بهترین ایده برای کاهش صدای فن لپ تاپ نیست اما می توانید نرم افزاری نظیر speed fan را دانلود کنید و سرعت فن لپ تاپ خود را کنترل نمایید.

استفاده از خمیر سیلیکون:

 آخرین روش توصیه شده جهت تعمیر فن لپ تاپ لنوو استفاده از خمیر سیلیکون است. استفاده از این روش به ویژه زمانی توصیه می‌شود که فن با صدای نابهنجار کار می‌کند. میدانیم زمانی که دمای سی پی یو بالاست عملکرد فن پایین آمده و فن لپتاپ بیشتر از هر وقت دیگری به صدا در خواهد آمد. بنابراین بهتر است در زمان اجرای بازی های کامپیوتری و یا نرم افزار های رندرینگ و گرافیکی مانند فتوشاپ و CAD، از خمیر سیلیکون استفاده کنید. برخی از کارشناسان تعمیر لپ تاپ لنوو استفاده از این خمیر را اجباری می دانند

تعویض فن لپ تاپ لنوو

فن های بکاررفته در انواع لپ‌تاپ تفاوت چندانی از نظر ساختار و فناوری ندارند. تمامی فن‌ها متشکل از پره‌های کوچکی هستند که یا وظیفه پرتاب باد گرم تولید شده، به بیرون را دارند و یا هوای تازۀ بیرون را از زیر به داخل می‌کشند. نکته‌ای که باید در تعویض و تعمیر فن لپ تاپ لنوو در نظر داشت، نوع فن است. به عبارتی دیگر بهتر است پیش از تعویض و یا تعمیر فن لپ تاپ لنوو، نوع فن و ساز و کار آن بررسی شود.

به طور کلی فن های بکاررفته در انواع لپ تاپ را می‌توان در دو دسته جای داد: دسته اول فن هایی هایی هستند که هوای گرم را از زیر خارج می‌کنند و دسته دوم فن هایی هستند که هوای تازه را از زیر به داخل می کشند. در زمان تعویض فن لپ تاپ لنوو، انتخاب صحیح فن خنک‌کننده، کمک شایانی در خنک نگه‌داشتن دستگاه و گردش بهتر هوا خواهد کرد. بالعکس اگر فن خریداری شده مناسب نباشد حرارت لپ تاپ در طول زمان از حد معمول فراتر می‌رود و همین مسئله تخریب و کاهش طول عمر سخت افزار، مخصوصا باتری را در پی خواهد داشت.

نمایندگی لپ تاپ لنوو

نمایندگی تعمیر لپ تاپ لنوو ارائه دهنده تخصصی‌ترین سرویس‌های تعمیر، بهسازی، ترمیم و تعویض قطعات معیوب به مراجعان است. تعمیر لپ تاپ لنوو در این مرکز به دلیل حضور کارشناسان باتجربه و بهره‌مندی از ابزارآلات پیشرفته، به‌گونه‌ای انجام می‌پذیرد که می‌توان مدعی رفع اکثریت قریب به اتفاق اشکالات پیش آمده در لپ ‌تاپ های Lenovo به دست متخصصان این مرکز بود. کاربران لپ تاپ های لنوو می توانند با انتخاب آگاهانه‌ی مرکز تعمیر لپ تاپ لنوو در کمترین زمان و با هزینه مصوب، دستگاه معیوب خود را تعمیر نمایند.

احترام به مشتریان و هموطنان گرامی در کنار ارائه بالاترین سطح کیفی خدمات، هدف مدیریت و کادر فنی نمایندگی تعمیر لپ تاپ لنوو است. شایان ذکر است تمامی اقدامات مورد نیاز جهت بهبود، بازیابی، سرویس و تعمیر لپ تاپ در این مرکز، بر اساس استانداردهای جهانی و اصول علمی مطرح شده از سوی کمپانی سازنده صورت می‌پذیرد.