جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش کالیبره کردن باتری لپ تاپ لنوو

آیا تاکنون هنگام کار کردن با لپ تاپ با خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ مواجه شده اید؟ یکی از دلایلی که می تواند موجب بروز چنین مشکلی در لپ تاپ شما شده باشد، خرابی باتری آن است. اما از کجا می توان مطمئن شد؟ متاسفانه باتری سنج لپ تاپ نمی تواند کاهش ظرفیت باتری را به خوبی تشخیص دهد. به گونه ای که امکان دارد، شارژ باتری لپ تاپ شما را 50 درصد نشان دهد. در حالی که شارژ واقعی باتری سیستم تنها 10 درصد باشد و زمانی که در حال کار کردن با آن هستید، شاهد خاموش شدنش باشید. اینجاست که از خودتان می پرسید «چرا لپ تاپم که 50 درصد شارژ داشت ناگهان خاموش شد؟» و بعد ذهنتان به سمت خرابی مادربرد و منبع تغذیه لپ تاپ می رود و نگران می شوید. درصورتی که اینطور نیست! کالیبره کردن باتری لپ تاپ می تواند در بسیاری مواقع کارساز باشد.

در چنین شرایطی شما می توانید باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنید تا باتری سنج آن میزان دقیق شارژ باتری سیستم را نشان دهد؛ تنها در این صورت است که می توانید تشخیص دهید، واقعا باتری لپ تاپ شما به پایان راه رسیده است یا مشکل از جای دیگریست. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید تا ضمن آشنایی بیشتر با کالیبره کردن باتری لپ تاپ لنوو، نحوه انجام این کار را نیز یاد بگیرید.

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

منظور از کالیبره کردن باتری لپ تاپ چیست؟

خیلی از ما دقیقا نمی دانیم که چگونه باید از باتری لپ تاپمان محافظت کنیم تا خیلی زود خراب نشود و مجبور به تعویض آن نشویم. برای مثال خیلی از ما منتظر می مانیم تا شارژ باتری لپ تاپ به صفر برسد و لپ تاپ خاموش شود، سپس آن را به شارژ بزنیم؛ درصورتی که تکرار مداوم این کار در کاهش عمر باتری تاثیرگذار است و موجب می شود که پس از مدتی دیگر حجم باتری از ۱۰۰ درصد آغاز نشود و در نهایت به سمت صفر درصد نزول پیدا کند. اما مشکل اینجاست که شما نمی توانید با نگاه کردن به باتری سنج بروز چنین مشکلی را تشخیص دهید؛ چراکه باتری سنج به هیچ عنوان نمی تواند این کاهش نامحسوس را تشخیص دهد.

برای مثال امکان دارد باتری سنج میزان شارژ باتری را ۳۰ درصد تخمین بزند اما در واقع یک درصد انرژی برای ادامه کار با لپ تاپ داشته باشید. اینجاست که یک دفعه لپ تاپ از کار می افتد و ناگهان خاموش می شود؛ اما چاره چیست؟ شما می توانید با کالیبره کردن باتری لپ تاپ لنوو از این اتفاق ناگهانی جلوگیری کنید. شاید به اشتباه فکر کنید که کالیبره کردن باتری سیستم می تواند عمر آن را افزایش دهد اما اینطور نیست. کالیبره کردن تنها باعث می شود تا دقت باتری سنج افزایش یابد. اینگونه باتری سنج می تواند میزان درست شارژ باتری لپ تاپ را نمایش دهد. با این وجود شما می توانید به راحتی تشخیص دهید که باتری لپ تاپ شما به پایان راه رسیده است یا هنوز امیدی به آن است.

مراحل کالیبره کردن باتری لپ تاپ Lenovo

 • اولین کاری که باید برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ لنوو انجام دهید این است که باتری آن را به طور کامل تا 100 درصد شارژ کنید.
 • تا دو ساعت در حالی که لپ تاپ متصل به برق است صبر کنید تا دمای باتری که در اثر فرآیند شارژ شدن افزایش یافته است به حالت عادی باز گردد.
 • در حالی که لپ تاپ به برق متصل است در کادر جستجوی منوی استارت ویندوز، کنترل پنل را تایپ کرده و سرچ کنید.
 • بعد از باز شدن پنجرهControl Panel به بخش  Hardware and Sound بروید.
 • سپس به قسمت Power Options بروید.
تنظیمات کالیبره باتری لپ تاپ
 • حالا گزینه Change Plan Settings و سپس Change advanced power settings را انتخاب کنید.
caliberate باتری لپ تاپ
 • در پنجره جدیدی که برای شما باز می شود بخش Battery را پیدا کرده و با کلیک کردن بر روی آن، قسمت های Critical battery action و Critical battery level را باز کنید.
 • در قسمت Critical battery action هر دو گزینه On battery و Plugged In را بر روی Hibernate قرار دهید.
کالیبره باتری لپ تاپ لنوو
 • در قسمت Critical battery level هر دو گزینه را بر روی 5 درصد قرار دهید. اگر سیستم این عدد را قبول نکرد عدد 7 درصد را امتحان کنید.
 • در این مرحله از کالیبره کردن باتری لپ تاپ لنوو می توانید لپ تاپ لنوو را از برق کشیده و به کار کردن با آن ادامه دهید تا زمانی که این دستگاه به صورت خودکار خاموش شود.
 • اکنون دوباره لپ تاپ لنوو را به برق متصل کنید و آن را تا 100 درصد شارژ کنید.

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.