تاریخچه شرکت لنوو

مقالات

تاریخچه شرکت لنوو

شرکت لنوو با نام کامل Lenovo Group Limited در سال ۱۹۸۴ در چین تأسیس شد و در حال حاضر شعبه مرکزی آن در شهر پکن قرار دارد. نام لنوو از ترکیب دو واژه‌ی Legend به معنای افسانه و Novo به معنای جدید است. شرکت Lenovo  این اسم را از سال ۲۰۰۳ برای خود انتخاب کرد و برای برندسازی مجدد و شناساندن نام Lenovo به مردم دنیا هزینه‌ای بالغ بر ۳۲ میلیون دلار متحمل شد. این شرکت چینی پس از تأسیس، همکاری خود را با شرکت مهندسی IBM در امریکا آغاز کرد.

محصولات عرضه‌شده توسط این کمپانی عبارتند از لپ‌تاپ، تبلت، گوشی موبایل لنوو، ورک‌استیشن، تلویزیون‌های هوشمند، کامپیوترهای Desktop. این شرکت با تولید دوربین دیجیتال، موبایل و تجهیزات شبکه محدوده محصولات خود را توسعه بخشیده است.

لنوو به مفهوم تفکر جمعی اشاره دارد که براساس خلاقیت و نوآوری در تولیدات می باشد. محصولات شرکت لنوو در بیش از صد و شصت کشور جهان به فروش می رسد.

در این قسمت به ذکر تاریخچه ای از فعالیت های شرکت لنوو می پردازیم :

timeline_pre_loader

سال ۱۹۸۴

شرکت لنوو با سرمایه گذاری  آکادمی علوم چین با عنوان  Legend Group  تاسیس شد . فعالیت های اولیه ی شرکت ، وارد کردن محصولاتی چون : اسکیت بورد، تلویزیون رنگی و ساعت‌های الکترونیکی بود.

سال ۱۹۸۵

این شرکت به  ابداع مجموعه کاراکترهای چینی برای محاسبات پرداخت.

سال ۱۹۹۲

بخش IBM PCD شرکت آی بی ام نخستین سری از مدل لپ‌تاپ‌های ThinkPad را معرفی کرد. لنوو به خریداری این لپ تاپ ها پرداخت و امتیاز آن را حفظ کرد.

سال ۱۹۹۳

لنوو نخستین کامپیوتر شخصی ۵۸۶ افسانه را در عصر پنتیوم ارائه کرد و شبکه جزئی ۱+۱ را به راه انداخت. در این سال لنوو موفق شد از دو شرکت ای اس تی و کامپک سبقت گرفته و بزرگ ترین تولید کننده ی رایانه در ژاپن شود.

سال ۱۹۹۵

نخستین سرور با نام Legend تولید شد؛ یک سال بعد اولین لپ‌تاپ با برند این شرکت به بازار عرضه شد و لجند موفق شد بازار سهام چین را به خود اختصاص دهد.

سال ۱۹۹۷

شرکت Legend Group قراردادی بین شرکت لنوو و مایکروسافت امضا شد. طبق این قرار داد شرکت لنوو متعهد شد کامپیوترهای خود را با سیستم عامل و نرم افزار مایکروسافت منتشر کند.

سال ۱۹۹۸

لنوو برنده ی مهم ترین جایزه ی علم و فن آوری در چین شد. در همین سال شعبه ی جدید شرکت در هنگ کنگ تاسیس شد.

سال ۱۹۹۹

شرکت (Legend) مقام بزرگترین فروشنده ی رایانه های شخصی را در آسیا و اقیانوسیه به دست آورد. در همین سال لنوو / لجند، چند مرکز تحقیق و توسعه را بنیاد نهاد.

سال ۲۰۰۱

شرکت (Legend) تولید لواز جانبی کامپیوتر را آغاز کرد.

سال ۲۰۰۲

لنوو ابر کامپیوتر خود را معرفی کرد که توانست در بین پانصد کامپیوتر قدرتمند جهان جایگاه چهل و سوم را به خود اختصاص دهد.

سال ۲۰۰۳

 نام شرکت از Legend )) به ( Lenovo ) لنوو تغییر یافت. le از ابتدای واژه ی ( Legend ) گرفته شده و novo)) به معنای نوین می باشد.

سال ۲۰۰۵

واحد تولید و فروش لنوو با شرکت IBM ادغام شد. بدین ترتیب میزان فروش رایانه ها در سطح جهان افزایش یافت.

سال ۲۰۰۶

لنوو کامپیوتری جهت مسابقات اتومبیل رانی و فناوری موردنیاز برای پشتیبانی از بازی زمستانی المپیک،  طراحی کرد.

سال ۲۰۰۸

اولین سرورهای لنوو  برای مشاغل کوچک و متوسط تولید شد. Ideapad لپ تاپ لنوو در همین سال تولید شد. در این سال لپ‌تاپ ThinkPad X300 لنوو از سوی مجله BusinessWeek بهترین لپ‌تاپ دنیا لقب گرفت.

سال ۲۰۰۹

لنوو استراتژی متفاوتی در بازارهای هدف اعمال کرد و به این ترتیب توانست سهم بزرگی از بازار را به خود اختصاص دهد. در این سال بیش از یک میلیون از محصولات Ideapad فروخته شد.

سال ۲۰۱۰

لنوو توانست با پشت سرگذاشتن Dell، مقام دوم را دربین بزرگترین تولیدکنندگان PC به خود اختصاص دهد. در همین سال بود که لنوو اولین گوشی هوشمند خود را به بازار عرضه کرد و در اکتبر ۲۰۱۰ به عنوان چهارمین شرکت فروش یارانه های شخصی در دنیا معرفی شد.

سال ۲۰۱۱

لنوو قراردادی با شرکت NEC برای تولید لپ تاپ منعقد کرد. در آن زمان هشت درصد سهم بازار جهانی به لنوو تعلق داشت.

سال ۲۰۱۲

لنوو به افزایش سهم بازار خود در کشورهای در حال توسعه پرداخت و به این منظور بودجه ی بیشتری را صرف تبلیغات و توسعه ی بازارش کرد. در این سال لنوو موفق شد Stoneware را که  یک کمپانی نرم‌افزاری فعال در حوزه پردازش ابری است، تصاحب کند و فروش ThinkPad را به ۷۵ میلیون برساند.

سال ۲۰۱۳

لنوو توانست بیش از ۵۲ میلیون کامپیوتر شخصی را به بازار عرضه کند. به این ترتیب رکورد فروش رایانه های شخصی در جهان شکسته شد.

سال ۲۰۱۴

قراردادی باعنوان LenovoEMC بین دو شرکت Lenovo   و EMC  امضا شد. این قرار داد به منظور تولید سرورهای x86 برای SMB ها بود. و به این ترتیب لنوو وارد بازار تولید سرورها شد و به عنوان سومین سازنده ی سرور در جهان مطرح گشت.

لینک های مرتبط : نمایندگی لنوو

Rate this post

مطالب مرتبط