آیا ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ لنوو امکان پذیر است؟

امکان ندارد آن دسته از کاربرانی که دائما با بازی های کامپیوتری یا ساخت و ادیت ویدئو سرگرم هستند با مسئله ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ مواجه نشده باشند؛ چراکه اجرای بازی های کامپیوتری به ویژه بازی هایی که از گرافیک بالایی برخوردار هستند، نیاز به کارت گرافیکی قوی دارد. به همین دلیل آن دسته از کاربرانی که بیشتر به اجرای بازی هایی با گرافیک بالا و ساخت و ادیت ویدئو مشغول هستند همیشه این دغدغه را دارند که کارت گرافیک سیستم خود را ارتقا دهند؛ اما سوال مهمی که در این زمینه مطرح می شود این است که آیا امکان ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ وجود دارد یا خیر؟ ادامه این مطلب که در خصوص ارتقا یا تعویض کارت گرافیک لپ تاپ لنوو است را از دست ندهید تا پاسخ این سوال را بگیرید.

آیا امکان ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ لنوو وجود دارد؟

پاسخ به این سوال که آیا امکان ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ لنوو وجود دارد یا خیر؟ در تفاوت بین کارت گرافیک با چیپ گرافیک است. پس اول از همه باید بدانید که کارت گرافیک با چیپ گرافیک چه تفاوتی دارد؟ درواقع کارت گرافیک یک برد الکترونیکی است که پردازنده گرافیکی، حافظه گرافیکی GDDR، خازن، مقاومت و … از اجزا تشکیل دهنده آن هستند. در انتهای کارت گرافیک چندین لبه فلزی برای اتصال آن به مادربرد وجود دارد. در مدل‌ های قدیمی لپ تاپ لنوو شاهد وجود کارت گرافیک بر روی مادربرد هستیم اما امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و استفاده از متد های حرفه ‌ای لحیم ‌کاری، شاهد استفاده از چیپ گرافیک در لپ تاپ ها به جای استفاده از کارت گرافیک هستیم. به گونه‌ای که چیپ گرافیک بر روی مادربرد سیستم لحیم می‌شود.

بنابراین اگر از مدل‌ های قدیمی لپ تاپ لنوو استفاده می ‌کنید که از کارت گرافیک بر روی مادربرد استفاده شده است، امکان تعویض یا ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ لنوو وجود دارد. ولی درصورتی که از مدل ‌های جدید این دستگاه استفاده می‌ کنید که بر روی مادربرد آن از چیپ گرافیک استفاده شده است، تعویض یا ارتقا کارت گرافیک آن کار خیلی سختی است.

علاوه‌بر این کمتر کسی پیدا می‌شود که بتواند به صورت تخصصی و بدون آسیب رساندن به مادربرد، چیپ گرافیک را تعویض کند؛ چراکه چیپ گرافیک بر روی مادربرد لحیم شده است و هر اشتباه کوچکی می‌تواند موجب آسیب ‌دیدگی مادربرد شود؛ البته جای نگرانی نیست چراکه نمایندگی تعمیرات لپ تاپ لنوو خدمات تعویض کارت گرافیک لپ تاپ لنوو (آن دسته از لپ تاپ هایی که دارای چیپ گرافیک هستند) را با استفاده از دستگاهی به نام BGA Machine به کاربران ارائه می دهند. در ادامه شما را با این دستگاه آشنا می‌کنیم.

ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ

ارتقا چیپ گرافیک لپ تاپ لنوو با دستگاه BGA Machine

BGA، تکنولوژی بسته‌ بندی قطعات الکترونیکی مثل پردازنده ‌ها و آی سی‌ ها می ‌باشد. در این روش طول پایه ‌های چیپ گرافیک کاهش پیدا کرده و علاوه‌ بر این قطعه فضای خیلی کمتری را اشغال می ‌کند چراکه پایه ‌ها زیر قطعه قرار می‌ گیرند. بنابراین در بسته ‌بندی BGA تعداد زیادی پایه در زیر قطعه قرار گرفته و بر روی برد لحیم می ‌شوند. با این وجود تعمیرکاران مجبور نیستند از هویه و روش ‌های سنتی برای لحیم کردن پایه ‌های چیپ گرافیک بر روی مادربرد استفاده کنند از این‌ رو هیچ آسیبی به مادربرد لپ تاپ وارد نمی ‌شود.

همانطور که اشاره کردیم ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ لنوو درصورتی که از مدل های جدید این دستگاه و دارای چیپ گرافیک باشد، کار هر کسی نیست؛ چراکه افراد غیرحرفه ای هنگام تعویض چیپ گرافیک لپ تاپ موجب آسیب رساندن به مادربرد می شوند.  به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که ارتقا چیپ گرافیک لپ تاپ خود را به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ لنوو بسپارید.

Rate this post

مطالب مرتبط

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.