جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

درباره تعویض کارت گرافیک چه می‌دانید؟

تعویض کارت گرافیک یکی از اقداماتی است که هم در لپ تاپ ها و هم در کامپیوترها انجام می شود. این موضوع یا به دلیل خرابی کارت گرافیک می باشد و یا در مدل هایی که امکان ارتقای کارت گرافیک وجود دارد برای افزایش ظرفیت پردازنده گرافیکی دستگاه صورت می گیرد. نام دیگر کارت گرافیک واحد پردازش گرافیکی یا به اختصار GPU است که البته گاهی نیز با نام واحد پردازش بصری یا VPU معرفی می شود. این بخش از سیستم وظیفه رندرینگ یا نمایش تصاویر بر روی صفحه مانیتور را برعهده دارد. کارت گرافیک دارای ظرفیت های متفاوتی است که با واحد مگابایت تعیین می شود.

این قطعه دارای یک برد با مدار چاپی، حافظه و یک پردازنده اختصاصی می باشد. اگر مشکلی در نمایش تصاویر بروز کند و یا اینکه هنگام کار با دستگاه، سیستم هنگ کند احتمال خرابی کارت گرافیک وجود دارد. در این شرایط احتمالاً از خود می پرسید که کارت گرافیک چگونه تعویض می شود؟ برای پاسخ به این سوأل شما، این مطلب را آماده کرده ایم تا به واسطه آن بتوانید کارت گرافیک را خودتان تعویض کنید. اگر با این مطلب قادر به تعویض GPU نبودید، کارشناسان مرکز تعمیرات لنوو در تمامی ایام هفته آماده خدمت رسانی به شما می باشند که می توانید برای تعویض کارت گرافیک به این مرکز مراجعه کنید.

تعویض کارت گرافیک

تعویض کارت گرافیک لپ تاپ

کاربران لپ تاپ ها نیز ممکن است به دلیل ارتقا سیستم یا بروز اشکال در کارت گرافیک دستگاه‌شان تصمیم به تعویض کارت گرافیک لپ تاپ خود بگیرند. اگر شما نیز قصد چنین کاری را دارید بد نیست بدانید که  شیوه انجام این کار تا حد زیادی بستگی به مدل لپ تاپ و نوع کارت گرافیک بکاررفته در آن دارد. در برخی از لپ تاپ های قدیمی که در آنها کارت گرافیک به شکل کارت گرافیک های تعبیه شده در کامپیوتر قرار داشت، امکان تعویض GPU وجود دارد اما در لپ تاپ های جدید که به جای کارت گرافیک از چیپ های گرافیک استفاده شده است، این کار امکان پذیر نیست. این چیپ گرافیک همراه با حافظه گرافیکی روی مادربرد لحیم شده اند. در این شرایط امکان تعویض کارت گرافیک وجود ندارد و یا در بهترین حالت بسیار به سختی انجام شده و میزان موفقیت آن بسیار پایین است.

تعویض کارت گرافیک کامپیوتر

تعویض GPU کامپیوتر می تواند با بازکردن کیس و درآوردن کارت گرافیک قدیمی از روی اسلات مادربرد انجام شود. برای تعویض گرافیک کامپیوتر ابتدا باید مشخصات مادربرد و پاور را در نظر گرفته و متناسب با آنها کارت جدید را خریداری کنید. برای این کار به سایت سازنده ماردبرد بروید و اطلاعات لازم را کسب نمایید. تعویض کارت گرافیک کامپیوتر اگرچه کار ساده‌ای به نظر می‌رسد اما درصورت سهل انگاری و یا اقدام اشتباه ممکن است به مادربرد آسیب برساند. بنابراین در این کار دقت لازم را به عمل آورید. با انجام مراحل زیر کارت گرافیک کامپیوتر را تعویض کنید.

آموزش تعویض کارت گرافیک کامیپوتر

مرحله اول:

ابتدا درایورهای کارت گرافیک قبلی را پاک کرده تا سیستم با ناسازگاری و عدم شناسایی کارت گرافیک جدید مواجه نشود. برای حذف درایور قبلی روی My Computer راست کلیک کرده و Manage را باز کنید. سپس Device Manager را انتخاب کرده و با بازکردن گزینه Display Adapters روی درایور فعلی کارت گرافیک کامپیوتر راست کلیک کرده و Uninstall را بزنید.

مرحله دوم:

اکنون سیستم را خاموش کنید و تمامی اتصالات را از آن جدا کنید. پیچ های پنل کناری کیس را باز کرده تا بتوانید به مادربرد دسترسی داشته باشید. کارت گرافیک در اسلات مخصوص خود قرار گرفته که با بازکردن جک های کناری می توانید آن را بیرون بکشید. محل اسلات را به وسیله هوای فشرده از وجود گرد و غبار پاک کنید.

مرحله سوم:

مرحله مهم در تعویض کارت گرافیک کامپیوتر، نصب گرافیک جدید می باشد. در اینجا کارت را به صورت صحیح روی شیار اسلات تنظیم کنید و به آرامی آن را فشار داده تا کاملاً درون اسلات قرار بگیرد. در صورت قرار گرفتن صحیح کارت، صدای تیک قفل های بغل اسلات را خواهید شنید.

مرحله چهارم:

پس از نصب کارت گرافیک درب کیس را بسته و سیستم را روشن کنید. دیسک داریور کارت گرافیک را وارد کرده و درایورهای کارت گرافیک جدید را نصب نمایید. اکنون شما توانسته اید با موفقیت کارت گرافیک کامپیوتر را تعویض کنید.

نمایندگی لنوو؛ پیشرو در ارائه خدمات

تمامی خدمات مورد نیاز خود در رابطه با محصولات الکترونیکی لنوو را از تنها مرکز تخصصی آن بخواهید. نمایندگی لنوو با چندین سال تجربه در ارائه خدمات به مشتریان، توانسته مطلوب ترین و باکیفیت ترین سرویس ها را به هموطنان عزیز ارائه کند. فروش و تعمیر انواع لپ تاپ لنوو، تبلت، کامپیوتر و دیگر تجهیزات کامپیوتری در این مرکز با ارائه ضمانت نامه معتبر صورت می گیرد. نمایندگی لنوو با درک نیازهای متنوع کاربران، تلاش دارد خواسته های آنان را در اسرع وقت برآورده کرده و همواره پاسخگوی مشکلات آنان باشد. اعتماد و همراهی شما، بزرگ ترین سرمایه نمایندگی لنوو می باشد. کادر فنی نمایندگی لنوو امیدوار است به پاس همراهی شما توانسته باشد خدماتی شایسته عرضه کرده باشد.