جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش فارسی نویسی اعداد در ورد

اگر از کاربران برنامه ورد باشید، حتما باید با آموزش نحوه فارسی نویسی اعداد در ورد آشنا شوید. یکی از چالش های اصلی کاربران در زمان کار با ورد فارسی سازی اعداد در ورد است چرا که این عددها معمولا در حالی که مابقی متن فارسی است، انگلیسی تایپ می شود. اعداد لاتین برای نوشتن بسیاری از متن ها خصوصا متن های رسمی یا متن پایان نامه ها و … مناسب نیست و باید با انجام یک سری تنظیمات آنها را فارسی کرد.

اگر متنی که در ورد تایپ می شود غیر رسمی باشد لاتین بودن اعداد مشکل ساز نیست. اما برای مواردی که فارسی بودن اعداد ضرورت دارد، باید با انجام یک سری تغییرات در تنظیمات برنامه ورد، اعداد را فارسی کرد. در این آموزش با ما همراه باشید تا با نحوه فارسی نویسی اعداد در ورد آشنا شویم.

آموزش فارسی نویسی اعداد در ورد

روش های فارسی نویسی اعداد در ورد

بسته به این که از کدام نسخه از برنامه ورد استفاده می کنید، جهت فارسی سازی اعداد در ورد باید چندین مرحله را دنبال کنید تا با انجام تغییراتی در تنظیمات برنامه اعداد آن فارسی شود. علاوه بر این روش می توان برای فارسی نویسی اعداد در ورد از یک ابزار اختصاصی برای این منظور نیز کمک گرفت تا به این ترتیب اعداد را از انگلیسی به فارسی یا بر عکس تغییر داد.

مراحل فارسی سازی اعداد در بخش تنظیمات ورد

برای فارسی کردن اعداد در ورد باید ابتدا برنامه ورد را باز کرده و آن را اجرا کنید. در مرحله بعدی از منوی بالای صفحه وارد تب File شوید. حال در منویی که در این بخش باز می شود روی گزینه Option کلیک کرده تا وارد تنظیمات برنامه ورد شوید. در این بخش در پایین صفحه تنظیمات ورد، گزینه Advanced را انتخاب کنید. در پنجره ای که در ادامه باز می شود به سمت پایین اسکرول کنید و قسمت Show Document Content را انتخاب نمایید.

در منوی آبشاری رو به روی گزینه Numeral این بخش را روی حالت Context تغییر داده و ok را بزنید. انتخاب این گزینه برای فارسی نویسی اعداد در ورد کاربرد دارد چرا که با انتخاب آن زبان اعداد نوشته شده در متن متناسب با زبان صفحه کلید است. اگر زبان صفحه کلید فارسی باشد، اعداد نیز فارسی تایپ می شوند و اگر زبان صفحه کلید انگلیسی باشد، اعداد انگلیسی تایپ می شوند. در نتیجه به صورت همزمان می توان اعداد را هم به انگلیسی و هم به فارسی تایپ کرد.

بیشتر بخوانید: آموزش آپدیت و نصب کارت گرافیک در ویندوز ۱۱

استفاده از ابزار and replace find برای فارسی کردن اعداد در ورد

گزینه دیگری که برای فارسی سازی اعداد در ورد وجود دارد، استفاده از ابزار and replace find است. این روش برای موقعی کاربرد دارد که میزان اعداد انگلیسی و فارسی نوشته شده در متن بسیار زیاد است و می خواهید فرمت تمام آنها را یکی کنید. استفاده از این ابزار برای چنین حالتی مفید است چرا که در سریع ترین زمان ممکن تمامی اعداد متن را یا فارسی کرده یا انگلیسی می کند. برای این منظور باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • مانند آموزش بالا در برنامه ورد مقدار Numeral را روی حالت Context قرار دهید
  • در برنامه ورد تب Home را انتخاب کرده و روی گزینه Editing کلیک کنید
  • در منوی کشویی باز شده گزینه Replace را انتخاب کرده و وارد بخش تنظیمات بیشتر یا More شوید
  • در پنجره ای که در ادامه باز می شود روی کادر Find What کلیک کنید
  • در پایین پنجره نیز گزینه فرمت را انتخاب کرده و زبان یا Language را روی حالت انگلیسی بگذارید. گزینه ok را بزنید
  • حال در همان کادر Find what در منویی که نمایش داده می شود گزینه Special را انتخاب و روی گزینه Any Digit بزنید
  • در باکس مقابل Replace with مراحل قسمت قبل را دنبال کنید و این بار اگر می خواهید زبان اعداد فارسی شود، زبان را روی فارسی بگذارید.
  • گزینه Replace all را انتخاب کنید تا به این ترتیب مراحل فارسی نویسی اعداد در ورد انجام شود و تمامی اعداد از انگلیسی به فارسی تبدیل شوند.
استفاده از ابزار and replace find برای فارسی کردن اعداد در ورد
استفاده از ابزار and replace find برای فارسی کردن اعداد در ورد
استفاده از ابزار and replace find برای فارسی کردن اعداد در ورد

نکات مهم فارسی کردن اعداد در word

در این آموزش با نحوه فارسی نویسی اعداد در ورد آشنا شدید. در ادامه چند نکته را نیز در نظر بگیرید. در آموزش اول برای فارسی کردن اعداد اگر مقدار Numeral را روی حالت System قرار دهید تمامی تنظیمات متناسب با زبان ویندوز انجام می شود. برای مثال اگر زبان ویندوز فارسی است و ساعت و سایر موارد فارسی باشد، زبان اعداد در متن ورد نیز فارسی خواهد بود. اگر هم می خواهید در هر صورت تمامی اعداد فقط فارسی باشند، باید مقدار Numeral را روی حالت Hindi قرار دهید. گاهی اوقات حتی بعد از اعمال این تغییرات در تنظیمات ورد و فارسی شدن اعداد در متن، بعد از باز کردن فایل ورد در یک سیستم دیگر اعداد باز هم انگلیسی است.

در این حالت باید همین مراحل و تنظیمات فارسی نویسی اعداد در ورد را در سیستم دوم نیز انجام داد. اگر از ابزار and replace find استفاده می کنید نیز می توانید از همین مراحل برای انگلیسی کردن اعداد در ورد استفاده کنید. برای این منظور کافی است که در مرحله چهارم تنظیمات را روی فارسی بگذارید و به جای آن در مرحله ششم تنظیمات را روی حالت انگلیسی قرار دهید تا به این ترتیب زبان ورد انگلیسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.