جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش نصب فونت در ویندوز

یکی از آموزش های کاربردی و ضروری برای بسیاری از کاربران ویندوز، آموزش نصب فونت در ویندوز است. دلیل آن این است که در بسیاری از سیستم ها به صورت پیش فرض فونت فارسی نصب نیست و این فونتی ضروری و پر استفاده برای اکثر کاربران است. موضوع دیگر این که ممکن است کاربران به دنبال فونت های دیگری باشند که به صورت پیش فرض در ویندوز در دسترس نیست و بنابراین آنها نیاز دارند تا با نصب کردن فونت در ویندوز به این گزینه ها دسترسی یابند.

برای مثال ممکن است برای نوشتن یک پایان نامه یا یک نامه اداری به یک فونت به خصوص مانند فونت نستعلیق یا فونت ب نازنین نیاز باشد، در حالی که این فونت ها در سیستم نصب نیستند و در نتیجه باید آنها را نصب کرد. در نتیجه چنین آموزش هایی مانند آموزش فارسی نویسی اعداد در ورد همیشه کارایی دارد. به این دلیل می خواهیم در این آموزش به بررسی نحوه نصب فونت در ویندوز بپردازیم و روش هایی که برای انجام این کار وجود دارد را بررسی کنیم.

نصب فونت در ویندوز

روش های نصب فونت در ویندوز

اگر به دنبال نصب کردن فونت در ویندوز هستید، خصوصا اگر فونت مورد نظر فونت های فارسی به خصوصی است که به آن نیاز دارید می توانید از چند روش این کار را انجام دهید. این روش ها برای نصب فونت در ویندوز شامل موارد زیر می شود:

  • نصب کردن فونت ها به صورت مستقیم در سیستم
  • استفاده از کنترل پنل ویندوز برای نصب کردن فونت های فارسی
  • نصب کردن فونت های مورد نظر از طریق درایو C

از طریق این روش ها می توان فونت های مورد نظر را در سیستم نصب و از آنها استفاده کرد. اما قبل از استفاده از این روش ها باید ابتدا با نحوه دسترسی به فونت ها و دانلود آنها آشنا بود. در نتیجه ابتدا نحوه دانلود فونت های مورد نظر را بررسی کرده و سپس هر یک از این روش ها را توضیح می دهیم.

نحوه دانلود فونت های مختلف برای سیستم

مرحله اول برای نصب فونت در ویندوز یافتن این فونت ها و دانلود کردن آنهاست. فونت های بسیار زیادی برای استفاده وجود دارد و دائما هم بر تعداد آنها افزوده می شود. اگر فونت مورد نظر خود را می شناسید و دقیقا می دانید که به چه فونتی نیاز دارید می توانید از منابع مختلفی مانند Google Browse Fonts فونت های مورد نظر خود را یافته آنها را دانلود کنید.

این پلتفرم بسیار گسترده است و در آن می توانید به طیف گسترده ای از فونت های انگلیسی ( و دیگر زبان ها ) دسترسی یابید. اما اگر به دنبال یافتن فونت های فارسی هستید نمی توانید از این منبع استفاده کنید. اگر به فونت های فارسی برای سیستم خود نیاز دارید می توانید از دیگر منابع و سایت ها مانند سایت فونت یاب استفاده کنید. در نهایت زمانی که فونت های مورد نظر خود را پیدا کردید می توانید از طریق یکی از روش های بالا نصب کردن فونت در ویندوز را انجام دهید.

آیا می دانید : چرا هنگام نصب ویندوز، هارد شناسایی نمی شود؟

نحوه دانلود فونت های مختلف برای سیستم

نصب کردن فونت ها به صورت مستقیم در سیستم

روش اول، ساده ترین و راحت ترین روش نصب فونت در ویندوز است. نصب مستقیم به شما این امکان را می دهد تا در تمام نسخه های ویندوز به راحتی و با چند قدم ساده، فونت های مورد نظرتان را در سیستم داشته باشید. حتی اگر بخواهید به صورت همزمان تعداد زیادی فونت را نصب و استفاده کنید، با استفاده از این روش می توانید این کار را به صورت همزمان انجام دهید. برای استفاده از روش مستقیم باید ابتدا فونت های مد نظر خود را یافته و آنها را دانلود کنید.

اگر فایل فونت های مورد نظر به صورت زیپ است آنها را از حالت فشرده خارج کرده و سپس روی فونت های مد نظر کلیک راست کنید. حالا کافی است روی گزینه install بزنید تا به این ترتیب فونت های شما شروع به نصب شدن کنند. به همین راحتی فونت های دانلود شده نصب می شوند و می توان از آنها استفاده کرد.

نصب کردن فونت ها به صورت مستقیم در سیستم

پیشنهاد لنوو سرویس: فیلم گرفتن از صفحه لپ تاپ

استفاده از کنترل پنل ویندوز برای نصب کردن فونت های فارسی

مسیر بعدی برای نصب فونت در ویندوز، مسیر کنترل پنل است. شما در کنترل پنل می توانید به تنظیمات و گزینه های مختلفی دسترسی داشته باشید که یکی از آنها نصب قابلیت های مختلف و شخصی سازی محیط ویندوز است. شما می توانید از طریق کنترل پنل محیط ویندوز را شخصی سازی کرده و فونت های مورد نظرتان را در آن نصب و مدیریت کنید. برای استفاده از این روش جهت نصب کردن فونت در ویندوز باید ابتدا فایل فونت های مورد نظر را دانلود و آنها را از حالت زیپ خارج کنید.

حالا آنها را انتخاب کرده و روی گزینه کپی بزنید. در قسمت کنترل پنل ویندوز وارد شده و بخش Appearance and Personalization را انتخاب کنید. با زدن روی این گزینه مواردی برای شما نمایش داده می شود که باید در بین آنها به دنبال گزینه fonts باشید. آن را یافته و وارد شوید. حال در این صفحه کلیک راست کنید و فایلی که از قبل کپی کرده بودید را در این بخش انتقال دهید. به این ترتیب فونت مورد نظر شما نصب شده و می توانید از آن استفاده کنید.

استفاده از کنترل پنل ویندوز برای نصب کردن فونت

نصب کردن فونت های مورد نظر از طریق درایو C

در نهایت روش آخری که برای نصب فونت در ویندوز دارید، انجام این کار از طریق پوشه فونت در درایو C ویندوز است. برای استفاده از این روش کافی است فونت های مورد نظر را دانلود کرده و فایل های آن را در این پوشه فونت ها در درایو c قرار دهید. در واقع با یک کپی و paste کردن ساده فایل فونت هایی که می خواهید آنها را نصب کنید در پوشه فونت های درایو C ویندوز، شما می توانید به راحتی به فونت هایی که می خواهید دسترسی داشته باشید و از آنها استفاده کنید.

استفاده از کنترل پنل ویندوز برای نصب کردن فونت

حذف کردن فونت ها از ویندوز

یک نکته مهم در خصوص نصب فونت در ویندوز این است که اگر شما بیش از حد فونت های مختلف را دانلود و نصب کنید، خصوصا اگر از آنها استفاده چندانی هم ندارید تنها موجب کند شدن عملکرد سیستم عامل خواهید شد. بنابراین در کنار نصب کردن فونت در ویندوز بهتر است با نحوه حذف فونت های اضافی نیز آشنا باشید تا در صورت عدم استفاده و نیاز به آنها بتوانید برخی از این فونت ها را حذف کنید.

حتی گاهی اوقات به هر دلیلی ممکن است فونت های نصب شده عملکرد درستی نداشته باشند. برای حذف کردن فونت ها در ویندوز باید وارد درایو C شده و در آن بخش روی گزینه Windows و سپس پوشه Fonts بزنید. حالا شما وارد پوشه حاوی فایل های فونت شده اید می توانید با انتخاب فایل فونتی که می خواهید آن را حذف کنید، روی گزینه Delete زده و فونت را پاک کنید. در سایت نمایندگی لنوو می توانید مقالات آموزشی را دنبال کنید.

حذف کردن فونت ها از ویندوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.