جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

ضعیف شدن لنز لپ تاپ

یکی از اشکالات نسبتاً شایع مشاهده شده در لپ تاپ ها، به ویژه لپ تاپ های مستهلک و کارکرده، ضعیف شدن لنز است. همانگونه که می‌دانید در صورت ضعیف شدن لنز، لپ تاپ دیگر قادر به خواندن سی دی و یا دی وی دی نخواهد بود و بدین ترتیب برنامه، تصویر، فیلم و داده‌های موجود در CD و یا DVD از دسترس خارج خواهند شد.

به طور معمول آنچه که سبب ضعیف شدن لنز لپ تاپ می‌گردد، کار کردن های بیش از اندازه‌ی این بخش –یعنی بخش سی دی و دی وی دی دستگاه – است. هر چه میزان کار کاربر با DVD writer دستگاه بالاتر باشد، احتمال ضعیف‌تر شدن لنز نیز بالاتر می‌رود. احتمال درگیر شدن دستگاه با این مشکل به ویژه زمانی بیشتر است که کاربر مرتباً CD ها و DVD هایی را که دارای اتوران AutoRun سنگین هستند را با لپ تاپ اجرا می‌کند. تری دارند.

لنز لپ تاپ

رفع مشکل لنز لپ تاپ

مهم‌ترین مسئله در تعمیر و رفع مشکل لنز لپ تاپ ، بررسی عملکرد این قطعه و شناسایی علت اشکال پیش آمده است. تجربه نشان داده که بروز اشکال در این بخش از دستگاه می‌تواند به هم به دلیل وجود اختلال در بخش سخت افزاری و هم به دلیل وجود اختلال در بخش نرم افزاری دستگاه اتفاق بیفتد. در این بخش به برخی از راهکارهای موجود برای رفع اشکال پیش امده در لنز لپ تاپ اشاره خواهیم کرد.

توصیه می‌شود صرفاً در صورت داشتن تخصص و مهارت در این حوزه، دست به تعمیر لنز بزنید. در غیراینصورت از هر گونه دستکاری لپ تاپ خودداری کرده و جهت دریافت سرویس‌های تخصصی مرتبط با این بخش به مرکز تعمیرات لپ تاپ لنوو مراجعه نمایید.

1.

برای شروع توصیه می‌شود درب DVD writer را باز کنید و روی چشمی یا همان لنز را با پنبه و الکل سفید تمیز نمایید. دلیل توصیه به این کار آن است که گاه اشکال پیش امده در این بخش به دلیل انباشت گردوغبار بر روی لنز دستگاه است. از همین رو ممکن است با تمیز کردن لنز، اشکال پیش آمده نیز مرتفع گردد.

2.

در صورتی که با تمیز کردن لنز، مشکل پیش امده رفع نشد، این احتمال وجود دارد که لنز دستگاه خراب شده باشد. در اینصورت می‌توانید با مراجعه به یکی از مراکز استاندارد در حوزه تعمیر لپ تاپ، جهت تعمیر و یا تعویض چشمی دستگاه اقدام نمایید. لنز لپ تاپ معمولاً ارزش تعمیر ندارد و اغلب تعمیرکاران توصیه به تعویض آن می‌کنند.

3.

در صورتی که از سالم بودن لنز دستگاه اطمینان دارید اما با اجرا شدن تمام CD ها و DVD ها مشکل دارید این روش را امتحان کنید. از طریق قسمت Device manager روی DVD writer خود کلیک نمایید و آن را uninstall کنید. پس از این کار مجدداً آن را نصب کنید.

4.

یکی دیگر از عللی که ممکن است سبب کار نکردن DVD writer دستگاه گردد، آن است که موتور چرخاننده سی دی و یا دی وی دی ضعیف شده باشد و توانایی چرخاندن CD ها و DVD ها را نداشته باشد. بد نیست بدانید که برای خوانده شدن اطلاعات موجود بر روی سی دی و یا دی وی دی توسط لنز لپ تاپ ، لازم است که این دو با سرعت مشخصی بچرخند؛ در صورتی که موتور نتواند این میزان سرعت را ایجاد کند، مکانیزم DVD Writer به مرور از کار می‌افتد.

یکی از علل کند شدن سرعت موتور، انباشته شدن گرد و غبار بر روی این قطعه است. بنابراین توصیه می‌شود با بروز این اشکال، جهت تمیز کردن لنز اقدام کنید. (جهت پیشگیری از بروز این اشکال نیز سرویس‌های دوره‌ای و تمیز کردن‌های گاه و بی‌گاه این بخش از دستگاه را جدی بگیرید). در صورت عدم آشنایی با شیوه انجام این کار می‌توانید به مرکز تعمیر لپ تاپ لنوو مراجعه کرده و سرویس‌های تخصصی مورد نیاز را دریافت نمایید.

نمایندگی مجاز لنوو در تهران

نمایندگی مجاز لنوو در تهران ارائه دهنده تخصصی ترین سرویس های تعمیر و فروش به متقاضیان است. نمایندگی لنوو فعالیت خود را همزمان با ورود محصولات لنوو به کشور آغاز کرد و تمرکز خود را بر جذب مهندسان کارآمد و باسابقه‌ی این حوزه گماشت.

پس از چندی به یُمن حضور پرسنل فنیِ متخصص و مهندسان متبحر، این مرکز توانست اطمینان مشتریان خود را بیش از پیش جلب کند؛ از همین‌رو سال‌هاست که نام محصولات لنوو با نمایندگی لنوو گره‌ خورده و کاربرانِ محصولاتِ این شرکت در صورت بروز هرگونه نقص در دستگاه‌های خود، نخستین انتخابشان برای تعمیر، نمایندگی مجاز لنوو در تهران بوده است. خدمات ارائه شده در این مرکز، محدود به دستگاهی خاص نیست و تمامی تولیدات لنوو نظیر تبلت، نوت‌بوک، فتوکپی، پرینتر، تلفن همراه، هارددیسک، تلویزیون و … را در بر می گیرد.