جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

ترفندهایی برای افزایش امنیت لپ تاپ

اگر شما هم در لپ تاپ تاپ اطلاعات مهمی را نگه می دارید، بدون شک به نکات و ترفندهایی برای افزایش امنیت لپ تاپ نیاز خواهید داشت. بالا بردن امنیت سیستم های کامپیوتری با وجود هکرهای حرفه ای، ویروس ها و بدافزارها و سارقان لپ تاپ و دستگاه های الکترونیکی اهمیت زیادی دارد تا بتوان از این طریق امنیت داده های بسیار مهم را تامین کرد. اگر سیستم امنیت کافی نداشته باشد هکرها می توانند به سیستم نفوذ کرده و تنظیمات امنیتی سیستم را تغییر دهند.

در نتیجه دستکاری کردن اطلاعات یا دسترسی به اطلاعات مهم بسیار راحت می شود. بنابراین بهتر است با راهکارهای موجود برای بالا بردن امنیت لپ تاپ آشنا بود تا بتوان از این طریق مانع از دست رفتن اطلاعات شد. در این مقاله می خواهیم به بررسی روش های موجود برای افزایش امنیت لپ تاپ بپردازیم.

افزایش امنیت لپ تاپ

روش های افزایش امنیت لپ تاپ

هدف اصلی از بالا بردن امنیت لپ تاپ، مسدود کردن و محدود کردن دسترسی سو استفاده گران به اطلاعات درون سیستم است. برای این منظور روش های زیر می توانند به حفظ و افزایش امنیت لپ تاپ کمک زیادی کنند:

 • استفاده از آنتی ویروس های قوی و آپدیت شده روی سیستم
 • مسدود کردن ایمیل هایی با منبع ناشناس
 • نصب نکردن برنامه هایی با منبع نامشخص
 • تعیین رمز عبور قوی برای ورود به سیستم
 • استفاده از فایروال
 • وصل نکردن سیستم به اینترنت در صورت عدم نیاز
 • به روز رسانی دائمی سیستم عامل و نرم افزارهای روی سیستم
 • مسدود کردن وب کم لپ تاپ
 • رمزگذاری روی هارد دیسک لپ تاپ
 • بکاپ گیری از اطلاعات روی سیستم
 • امنیت سیستم را دائما چک کنید
 • اطلاعات سیستم را با دیگران به اشتراک نگذارید

استفاده از آنتی ویروس های قوی و آپدیت شده روی سیستم

همیشه ویروس ها در کمین سیستم های کامپیوتری هستند و امنیت این سیستم ها را به خطر می اندازند. از طرفی هم بدافزارها، برنامه های مخربی هستند که روی سیستم نصب شده و موجب از بین رفتن امنیت لپ تاپ ها می شوند.

به همین جهت داشتن یک آنتی ویروس قوی و آپدیت روی سیستم می تواند به میزان زیادی به افزایش امنیت لپ تاپ کمک کند. با نصب یک آنتی ویروس قوی می توان ویروس ها و بدافزارهای لپ تاپ را اسکن کرد و آنها را یافت و حذف کرد. با آموزش نصب آنتی ویروس می توان این ابزار کاربردی را روی سیستم نصب کرد.

مسدود کردن ایمیل هایی با منبع ناشناس

ایمیل ها و پیام های نامشخص که منبع آن را نمی شناسید می توانند برای سیستم و امنیت آن خطرناک باشند. به همین جهت اگر ایمیلی دریافت کردید که منبع آن نامشخص است و آن را نمی شناسید، به هیچ عنوان آن را باز نکنید. ایمیل های ناشناس می توانند راه نفوذ هکرها به سیستم شما باشند. بنابراین برای افزایش امنیت لپ تاپ در باز کردن ایمیل هایی که دریافت می کنید محتاط عمل کنید.

نصب نکردن برنامه هایی با منبع نامشخص

کار دیگری که می توانید برای بالا بردن امنیت لپ تاپ انجام دهید، نصب نکردن برنامه هایی با منبع نامشخص است. این برنامه ها ممکن است نوعی بدافزار باشد که امنیت سیستم شما را به خطر می اندازد. در نتیجه اگر برنامه ای را برای نصب در نظر دارید که منبع آن نامشخص است، در نصب چنین برنامه هایی محتاط باشید.

تعیین رمز عبور قوی برای ورود به سیستم

تعیین رمز عبور قوی برای ورود به سیستم

یکی از گزینه ها برای افزایش امنیت لپ تاپ تعیین یک رمز عبور قوی و پیچیده برای ورود به سیستم است. با این کار می توانید دسترسی و ورود دیگران به سیستم را محدود کرده و مانع ورود افراد ناشناس به درون سیستم شوید. رمز عبور انتخابی را دقیق انتخاب کنید. بهتر است این رمز حداقل 8 کاراکتر داشته باشد و ترکیبی از عدد، حروف کوچک و بزرگ و کاراکتر باشد.

استفاده از فایروال

فایروال یک برنامه امنیتی پیش فرض در سیستم های ویندوزی است که می توان با استفاده از آن از اطلاعات سیستم در برابر بدافزارها، ویروس ها و نفوذ هکرها محافظت کرد. فایروال را هم می توان به صورت نرم افزاری و هم سخت افزاری استفاده کرد. نسخه پیش فرض نصب شده روی سیستم از نوع نرم افزاری است. کاری که فایروال انجام می دهد شناسایی داده ها هنگام ورود به سیستم است.

فایروال داده ها را بررسی کرده و آنهایی که ایمن نیستند و امنیت لپ تاپ را به خطر می اندازند را شناسایی کرده و مسدود می کند. به این ترتیب تنها اطلاعات مجاز به سیستم وارد می شوند. علاوه بر این با استفاده از فایروال می توان تنظیم کرد که تنها یک سری از افراد تعین شده اجازه دسترسی و ورود به سیستم را داشته باشند. بنابراین می توان با فایروال به افزایش امنیت لپ تاپ کمک کرد.

وصل نکردن سیستم به اینترنت در صورت عدم نیاز

اتصال به شبکه وای فای خود می تواند راهی برای نفوذ و دسترسی های غیر مجاز به لپ تاپ باشد. بنابراین بهتر است در زمان هایی که به اتصال اینترنت نیاز ندارید، برای افزایش امنیت لپ تاپ خود اتصال آن به اینترنت را موقتا قطع کنید.

به روز رسانی دائمی سیستم عامل و نرم افزارهای روی سیستم

برای افزایش امنیت لپ تاپ همیشه از به روزترین نسخه های سیستم عامل و برنامه ها استفاده کنید. توسعه دهندگان نرم افزاری دائما در نسخه های آپدیتی که ارائه می دهند باگ های امنیتی را از بین می برند تا هم عملکرد برنامه ها و سیستم عامل بهتر شود و هم مشکلات و باگ های نسخه قبلی از بین برود. در نتیجه با داشتن یک نسخه جدید و آپدیت شده روی سیستم می توانید از مشکلات احتمالی نسخه های قبلی جلوگیری کنید.

مسدود کردن وب کم لپ تاپ

وب کم روی لپ تاپ ها می تواند نقطه نفوذ هکرها به درون سیستم شما باشند. در نتیجه یک کار ساده که می توانید برای افزایش امنیت لپ تاپ خود انجام دهید، مسدود کردن وب کم لپ تاپ است. برای انجام این کار هم می توانید به سادگی یک برچسب روی دوربین بزنید یا این که یک پوشش فیزیکی مخصوص برای پوشاندن وب کم لپ تاپ خریداری کنید.

رمزگذاری روی هارد دیسک لپ تاپ

علاوه بر تعیین یک رمز برای ورود به سیستم، برای افزایش امنیت لپ تاپ، خصوصا داده هایی که روی هارد دیسک ذخیره شده است توصیه می شود که روی هارد دیسک لپ تاپ هم رمز بگذارید. می توان برای انجام این کار از نرم افزارهایی همچون BitLocker استفاده کرد. با انجام دادن این کار حتی در صورت سرقت لپ تاپ و دسترسی دیگران به سیستم هم نمی توانند به اطلاعات روی هارد دیسک دسترسی داشته باشند. در نتیجه قطعا رمزگذاری روی هارد دیسک می تواند کمک زیادی به بالا بردن امنیت لپ تاپ کند.

بکاپ گیری از اطلاعات روی سیستم

افزایش امنیت لپ تاپ در درجه اول برای حفظ اطلاعاتی است که برای کاربران مهم است. از آنجایی که این اطلاعات همیشه در معرض پاک شدن هستند، برای بالا بردن امنیت لپ تاپ بهتر است دائما از اطلاعات روی آن یک نسخه پشتیبان تهیه کرد.

امنیت سیستم را دائما چک کنید

اگر می خواهید امنیت لپ تاپ تان همیشه بالا باشد، باید دائما برای افزایش امنیت لپ تاپ وضعیت امنیتی سیستم را بررسی کرده و شرایط آن را ارزیابی کنید. در این بررسی شما باید پیکربندی امنیتی نرم افزارهای مختلف روی سیستم از جمله مرورگرها را چک کنید تا مطمئن شوید که تمام آنها در بهترین سطح امنیتی قرار داشته باشند.

اطلاعات سیستم را با دیگران به اشتراک نگذارید

در سیستم های کامپیوتری شما می توانید از طریق اینترنت یا شبکه اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذارید. با این حال همین قابلیت به خودی خود می تواند ریسک نفوذ هکرها یا ویروس ها را افزایش دهد. بنابراین بهتر است در به اشتراک گذاری داده ها با دیگران دقت کافی داشته باشید و برای افزایش امنیت لپ تاپ از به اشتراک گذاری آنها با افراد غیر مجاز خودداری کنید. همچنین برای افزایش امنیت لپ تاپ می توانید از خدمات نمایندگی تعمیر لپ تاپ کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.