جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آیا امکان ردیابی لپ تاپ سرقتی یا مفقودی وجود دارد؟

گم شدن و خصوصا سرقت لپ تاپ بدون شک بدترین و تلخ ترین اتفاقی است که ممکن است برای هر کسی بیفتد. آیا می دانید که اگر لپ تاپ شما مفقود شد چه کاری باید انجام دهید و آیا اساسا امکان ردیابی لپ تاپ های گم شده یا سرقتی وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت بله، اگر با روش ها و ترفندهای ردیابی لپ تاپ سرقتی آشنا باشید می توانید در صورت گم شدن یا سرقت آن، این دستگاه ارزشمند خود آن را پیدا کنید.

روش هایی که برای پیدا کردن لپ تاپ سرقتی وجود دارند را می توان در شرایط مختلف و بسته به موقعیتی که در آن قرار دارید استفاده کرد. برخی از این روش ها جنبه پیشگیری دارند و برخی نیز بعد از سرقت دستگاه کارایی خواهند داشت. در این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی روش های ردیابی لپ تاپ سرقتی و مفقود شده بیشتر آشنا شویم.

ردیابی لپ تاپ سرقتی یا مفقودی

روش های ردیابی لپ تاپ سرقتی

اگر لپ تاپ شما مفقود شد یا این که مورد سرقت قرار گرفت، می توان از چندین روش و تکنیک جهت ردیابی این دستگاه استفاده کرد. رایج ترین و کاربردی ترین روش ها برای پیدا کردن لپ تاپ سرقتی که تکنسین های تعمیرات لپ تاپ لنوو هم آنها را تایید می کنند، شامل موارد زیر می شوند:

  • یافتن لپ تاپ سرقتی با استفاده از Find my devices در ویندوز
  • یافتن لپ تاپ های سرقتی اپل با استفاده از گزینه Find my mac
  • استفاده از آدرس آی پی Gmail یا دراپ باکس برای ردیابی لپ تاپ سرقتی
  • استفاده از نرم افزار اختصاصی prey برای پیدا کردن لپ تاپ مفقود شده
  • یافتن لپ تاپ گم شده با استفاده از GPS
  • یافتن لپ تاپ های سرقتی با استفاده از سامانه کشوری همیاب 24

یافتن لپ تاپ سرقتی با استفاده از Find my devices در ویندوز

اگر از کاربران لپ تاپ های ویندوزی باشید می توانید از گزینه Find my devices در منوی ویندوز 10 برای ردیابی لپ تاپ سرقتی استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که این روشی پیشگیرانه است و باید قبل از سرقت یا مفقود شدن لپ تاپ این گزینه را در ویندوز فعال کرده باشید تا در صورت گم شدن دستگاه بتوانید با استفاده از این قابلیت دستگاه خود را ردیابی کنید. این گزینه در منوی تنظیمات در دسترس است و با ورود به این بخش می توان آن را فعال کرد.

ابتدا وارد بخش تنظیمات ویندوز شوید و سپس در آن جا گزینه Update & Security را انتخاب نمایید. در این جا گزینه find my devices را پیدا کرده و آن را فعال کنید. زمانی که این گزینه فعال شود در زمانی که لپ تاپ شما به سرقت می رود یا مفقود می شود می توانید با استفاده از حساب کاربری مایکروسافت خود لپ تاپ را ردیابی کرده و آخرین موقعیت مکانی آن را بیابید.

یافتن لپ تاپ سرقتی با استفاده از Find my devices در ویندوز

استفاده از آدرس آی پی Gmail یا دراپ باکس برای ردیابی لپ تاپ گم شده

آدرس آی پی Gmail نیز می تواند برای پیدا کردن لپ تاپ سرقتی به شما کمک کند. این گزینه زمانی که لپ تاپ شما به سرقت می رود و فرد دیگری به آن دسترسی پیدا کرده و آن استفاده می کند می تواند آخرین موقعیت مکانی لپ تاپ را مشخص کرده و به این ترتیب به شما برای ردیابی لپ تاپ سرقتی کمک کند. البته نکته ای که در خصوص این روش وجود دارد این است که نمی توان با استفاده از آدرس آی پی Gmail محل دقیق لپ تاپ را مشخص کرد.

این گزینه تنها محدوده قرارگیری لپ تاپ را نمایش می دهد. نحوه استفاده از این گزینه به این صورت است که ابتدا باید وارد حساب Gmail خود شده و در قسمت Details به لیست دستگاه های متصل شده به این حساب کاربری دسترسی پیدا کرد. در این جا آدرس آی پی لپ تاپ مفقود شده را پیدا کرده و با استفاده از آن محل قرار داشتن دستگاه را ردیابی کنید. این آدرس آی پی می تواند برای ردیابی دستگاه از مراجع قضایی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. همین اطلاعات را می توان از طریق دسترسی به دراپ باکس نیز به دست آورد.

استفاده از نرم افزار اختصاصی prey برای پیدا کردن لپ تاپ مفقود شده

یکی دیگر از روش های پیشگیرانه برای پیگیری و ردیابی لپ تاپ سرقتی، استفاده از یک سری نرم افزارهای اختصاصی موجود در این زمینه است. این نرم افزارها باید قبل از گم شدن لپ تاپ روی آن نصب شده باشند. یکی از بهترین نرم افزارهای موجود نرم افزار prey نام دارد که می توان با نصب آن روی سیستم، در صورت گم شدن دستگاه اطلاعات کاملی از آن را دریافت کرد. زمانی که لپ تاپ گم می شود این نرم افزار برای شما مشخصات و اطلاعات مربوط به محل قرارگیری لپ تاپ را ارسال می کند. این اطلاعات در حالی برای شما ارسال می شود که سارق دستگاه به هیچ عنوان متوجه ارسال این اطلاعات به شما نخواهد شد.

کافی است سارق لپ تاپ را روشن کند و به اینترنت وصل شود تا نرم افزار فعال شده و اطلاعات مورد نظر را برای شما ارسال نماید. این نرم افزار حتی می تواند وب کم لپ تاپ را نیز روشن کند و از چهره سارق در زمان کار با دستگاه عکس بگیرد و برای شما ارسال کند. نرم افزار این قابلیت را دارد تا محل قرارگیری لپ تاپ را به صورت کاملا دقیق و در لحظه روی نقشه نشان دهد. حتی لیست نرم افزارها و مشخصات شبکه وای فای مورد استفاده نیز برای شما ارسال می شود. این نرم افزاری بسیار کاربردی جهت پیدا کردن لپ تاپ سرقتی است و در تمامی دستگاه ها و سیستم عامل ها قابل استفاده است.

پیدا کردن لپ تاپ گم شده با استفاده از GPS

گزینه بعدی برای ردیابی لپ تاپ سرقتی یا گم شده، استفاده از ردیاب های کوچکی است که در لپ تاپ جاسازی می شوند و می توان از آنها در زمان گم شدن دستگاه جهت ردیابی آن استفاده کرد. این ابزارهای حرفه ای و کاربردی تنوع زیادی دارند و معمولا کار با آنها بسیار راحت است. می توان با خرید و نصب یکی از آنها روی لپ تاپ قبل از این که اتفاقی بیفتد، از آنها جهت پیدا کردن لپ تاپ سرقتی استفاده کرد.

ردیابی لپ تاپ های سرقتی با استفاده از سامانه کشوری همیاب 24

یک سامانه کشوری برای ثبت و ردیابی دستگاه های الکترونیکی راه اندازی شده که به آن همیاب 24 گفته می شود. هدف راه اندازی این سامانه جلوگیری از وقوع جرم است. برای استفاده از این سامانه کاربران باید مشخصات دستگاهی که از آن استفاده می کنند را در سامانه ثبت کنند. در نتیجه اگر لپ تاپ مفقود شود می توان دستگاه را در کلانتری ها و از مراجع قانونی پیگیری کرد. به این ترتیب در صورت پیدا شدن لپ تاپ به کاربران اطلاع داده خواهد شد.

مزیت دیگر استفاده از این سامانه برای ردیابی لپ تاپ سرقتی این است که با ثبت اطلاعات لپ تاپ در آن از خرید و فروش لپ تاپ های سرقتی نیز جلوگیری می شود، چرا که این سامانه اصناف مرتبط را از سرقتی بودن دستگاه مورد نظر مطلع می کند. بنابراین به شکل موثری مانع رسیدن سارقان به اهداف شان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.