جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چطور کش ویندوز را در نسخه های مختلف پاک کنیم؟

زمانی که هارد یک سیستم پر شده و فضای کافی ندارد، کاربران با مشکل ذخیره سازی داده ها مواجه می شوند و از همه مهم تر عملکرد سیستم شان بسیار کند می شود. زمانی که هارد فضای کافی ندارد سیستم دائما هنگ می کند و با تاخیر راه اندازی می شود. یکی از ترفندهایی که برای رفع این مشکل وجود دارد پاک کردن کش ویندوز است. فایل های کش در واقع فایل های موقتی ایجاد شده توسط سرویس ها، وب سایت ها یا برنامه های مختلف روی سیستم هستند که حذف شان هیچ اختلالی در عملکرد سیستم ایجاد نمی کند.

با انجام اینکار فضای هارد کامپیوتر آزاد شده و فضای بیشتری در اختیار کاربر قرار می گیرد. از طرفی نیز با حذف کش ویندوز که اطلاعاتی اضافه و بلا استفاده هستند می توان مشکلات درایوها و کندی بالا آمدن سیستم و اجرای برنامه ها را برطرف کرد. نکته مهم در خصوص پاک کردن حافظه کش ویندوز، تفاوت انجام مراحل در نسخه های مختلف ویندوز است. در این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه پاک کردن کش ویندوز در نسخه های مختلف را بررسی کنیم.

پاک کردن کش ویندوز

نحوه پاک کردن کش ویندوز 7

اگر از کاربران ویندوز 7 هستید برای حذف کش ویندوز باید با نحوه پاک کردن کش بخش های مختلف ویندوز از جمله کش thumbnails، کش DNS و کش مموری ویندوز آشنا بود.

حذف کش thumbnails در ویندوز 7

برای پاک کردن کش ویندوز ابتدا باید به سراغ حذف کش thumbnails رفت. برای این منظور باید منوی استارت ویندوز را باز کرد و در کادر جست و جو، عبارت DISK Cleanup را سرچ کرد. با انجام اینکار لیست درایوها نمایش داده می شود. روی درایوی که می خواهید تصاویر بند انگشتی آنها حذف شود کلیک کرده و اوکی را بزنید. حال در ادامه باید در پنجره باز شده در قسمت Files to delete تنها گزینه thumbnails را برای حذف انتخاب کنید. روی اوکی کلیک کرده تا کش thumbnails را حذف کنید.

حذف کش DNS در ویندوز 7

در ادامه برای حذف کش ویندوز باید DNS را نیز حذف کرد. این کار خصوصا زمانی که برای باز کردن سایت ها مشکل دارید ضروری است. برای حذف DNS باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در منوی استارت عبارت CMD را تایپ کنید و Run as administer را بزنید.
 • در کادری که باز می شود عبارت ipconfig /flushdns را تایپ کنید تا به این ترتیب DNS را فلاش کنید.
حذف کش DNS در ویندوز 7

حذف کش رم در ویندوز 7

حافظه رم بخش مهم دیگری است که باید برای پاک کردن کش ویندوز آن را پاک کرد. در صورتی که عملکرد کامپیوتر بسیار کند شود، حذف کش مموری می تواند تاثیر زیادی در بهبود کارکرد سیستم داشته باشد. برای پاک کردن حافظه کش رم باید در یک قسمت خالی از دسکتاپ کلیک راست کرده و سپس از قسمت NEW، روی گزینه SHRTCUT بزنید. حال در کادر اولی که مشاهده می کنید عبارت %windir%\system32\rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks را تایپ کنید.

حذف کش رم در ویندوز 7

دستورات را با زدن گزینه NEXT دنبال کنید و در نهایت با انتخاب گزینه FINISH، مراحل حذف کش مموری را تکمیل کنید. با دنبال کردن این مراحل یک آیکون اختصاصی برای حذف کش مموری روی دسکتاپ ایجاد می شود که می توانید با کلیک کردن روی آن حافظه کش رم را پاک کنید.

حذف کش ویندوز 8

سیستم عامل دیگری که به آموزش نحوه پاک کردن کش ویندوز در آن نیاز است، ویندوز 8 است. در خصوص این سیستم عامل باید با نحوه حذف کش دسکتاپ و پاک کردن کش رابط کاربری مدرن ویندوز آشنا بود. در حذف کش دسکتاپ کاربران می توانند به راحتی و بدون نیاز به این که به صورت جداگانه کش برنامه های مختلف را تک تک پاک کنند، با استفاده از قابلیت CCleaner، کش کل ویندوز را پاک سازی کنند.

در خصوص کش برنامه های رابط کاربری مدرن نیز نحوه پاک کردن کش ویندوز در هر بخش متفاوت است. برای مثال در خصوص کش اینترنت اکسپلورر ابتدا یک صفحه مرورگر را باز کرده و در نوار ابزار گزینه تنظیمات مرورگر را انتخاب کنید. حال روی گزینه Internet Options رفته و گزینه delete که در زیر بخش Delete Browsing History وجود دارد را انتخاب کنید. انجام این کار خصوصا در مواردی که سرچ در مرورگر و باز کردن سایت ها با مشکل مواجه است کاربردی خواهد بود.

حذف کش ویندوز 8

پاک کردن کش ویندوز 10

در حال حاضر رایج ترین نسخه ویندوز مورد استفاده توسط کاربران ویندوز 10 است. برای حذف کش ویندوز 10 هم می توان از برنامه های جانبی کمک گرفت و هم این کار را با استفاده از تنظیمات خود ویندوز و به صورت دستی انجام داد. در خصوص استفاده از برنامه های جانبی که بهترین گزینه همان برنامه cleaner است. اما در خصوص نحوه پاک کردن کش ویندوز به صورت دستی چندین گزینه وجود دارد که هر یک را در ادامه بررسی می کنیم.

این آموزش را از دست ندهید: نصب ویندوز 10

 نحوه پاک کردن حافظه پنهان سیستم در ویندوز 10

یکی از کارهایی که برای پاک کردن کش ویندوز باید انجام داد، پاک کردن حافظه پنهان سیستم است. برای این منظور باید منوی استارت ویندوز را باز کرده و از آنجا گزینه settings را انتخاب کنید. مرحله بعدی انتخاب system و سپس گزینه storage در نوار کناری است. در ادامه یک صفحه نمایش داده می شود که باید در آن بخش گزینه Configure Storage Sense or run it now را انتخاب کنید.

حال ویندوز هارد دیسک را اسکن می کند تا فایل های اضافی از روی آن حذف شوند. بعد از اسکن کردن و یافتن فایل های اضافه ویندوز یک پیغام برای تایید کردن به شما نمایش می دهد که با انتخاب آن کش ویندوز پاک می شود. به این ترتیب فضاهای در دسترس بیشتری در اختیار خواهید داشت.

حذف کوکی های ویندوز 10

گزینه بعدی برای پاک کردن کش ویندوز 10 حذف حافظه پنهان و کوکی های ویندوز است.

 • برای این منظور باید در منوی ویندوز وارد قسمت کنترل پنل شد.
 • حال روی گزینه Network and Internet کلیک کرده و در صفحه ای که در ادامه باز می شود، گزینه Delete browsing history and cookie را در قسمت Internet Options انتخاب نمایید.
حذف کوکی های ویندوز 10
 • حال در پنجره Internet Properties برای حذف کوکی ها باید روی گزینه Delete کلیک کنید.
حذف کوکی ویندوز 10
 • با انجام این مراحل یک کادر برای شما نمایش داده می شود.
 • در این کادر تمام گزینه هایی که می توانید با حذف آنها فضای آزاد بیشتری در ویندوز داشته باشید وجود دارد.
 • برای مثال می توان به کوکی ها یا داده های اضافی سایت ها و فایل های موقت اینترنتی اشاره کرد.
 • با انتخاب این گزینه ها و حذف شان می توانید در ویندوز فضای آزاد بیشتری داشته باشید.

از خدمات تخصصی بهره مند شوید: تعمیر هارد کامپیوتر لنوو

حذف مستقیم حافظه کش ویندوز 10

در ویندوز 10 برای پاک کردن کش ویندوز می توان به صورت یکسره نیز اینکار را انجام داد.

 • برای این منظور به برنامه windows Disk Cleanup نیاز است که می توان آن را با تایپ در قسمت سرچ ویندوز پیدا کرد.
 • بعد از انتخاب برنامه و باز کردن آن باید گزینه Clean up system files را بزنید تا به این ترتیب تمامی مواردی که می توانید حذف کنید نمایش داده شود.
 • تک تک فایل ها و گزینه های مد نظر برای حذف شدن را انتخاب کرده و در نهایت گزینه ok را بزنید.
 • با انتخاب Delete files، کش سیستم پاک می شود.
حذف مستقیم حافظه کش ویندوز 10

پاک کردن کش win10 با استفاده از Storage Sense

Storage Sense قابلیتی است در ویندوز 10 که به کاربران امکان حذف فایل های اضافه و بلا استفاده را می دهد. Storage Sense فایل های بدون استفاده را به صورت خودکار حذف می کند.  در بخش تنظیمات ویندوز می توان به این قابلیت دسترسی یافت.

 • در قسمت system گزینه storage را انتخاب کرده و با فعال کردن قابلیت Storage Sense، از این قابلیت برای حذف خودکار کش ویندوز 10 استفاده کنید.
 • می توان این قابلیت را با استفاده از گزینه Configure Storage Sense or run it now سفارشی سازی کرد.

نحوه حذف کش در ویندوز 11

جدیدترین سیستم عامل مورد استفاده توسط کاربران ویندوز 11 است. در سیستم عامل ویندوز 11 نیز چندین گزینه برای پاک کردن کش ویندوز وجود دارد که در ادامه هر یک از آنها را به صورت کامل بررسی می کنیم.

حذف کردن کش ویندوز با استفاده از Disk Cleanup

این آسان ترین و در دسترس ترین گزینه برای پاک کردن کش ویندوز 11 است. Disk Cleanup یک ابزار داخلی است که می توان از آن برای حذف خودکار کش ویندوز استفاده کرد. برای استفاده از این قابلیت کافی است آن را در منوی استارت ویندوز سرچ کرده و بعد از مشاهده روی آن کلیک کنید. در ادامه یک پنجره مخصوص این ابزار باز می شود.

روی منوی کشویی درایوها کلیک کنید و سپس درایوی که ویندوز 11 روی آن نصب شده را انتخاب نمایید. اوکی را زده و در پنجره بعدی تمامی گزینه ها را روی حالت فعال قرار دهید. در ادامه روی گزینه حذف فایل ها کلیک کرده تا به این ترتیب تمامی فایل های کش سیستم حذف شوند.

پاک سازی کش DNS

گزینه دیگری که برای پاک کردن کش ویندوز باید در نظر داشت، حذف کش DNS یا همان حافظه پنهان ویندوز است. برای این منظور باید از ابزار داخلی Windows Terminal کمک گرفت. آن را در بخش سرچ ویندوز تایپ کرده و جست و جو کنید. سپس برنامه را باز کنید و در آن دستور ipconfig /flushdns را تایپ کرده و اوکی را بزنید. به این ترتیب حافظه پنهان DNS پاک می شود و از دست داده های اضافی روی سیستم خلاص می شوید.

پاک سازی کش DNS

حذف اطلاعات لوکیشن ویندوز

گزینه بعدی برای پاک کردن کش ویندوز، حذف داده های مربوط به مکان است. این کار هم به میزان زیادی می تواند روی بهبود عملکرد سیستم و آزاد سازی فضا تاثیر داشته باشد. حذف کش موقعیت در واقع حذف تاریخچه موقعیت مکانی سیستم است. برای این منظور باید ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + i را با هم فشار داده تا وارد بخش تنظیمات ویندوز شوید. حال در این قسمت روی گزینه Privacy & Security کلیک کنید.

گزینه لوکیشن را در بخش App permission بیابید و روی آن کلیک کنید. حال در صفحه مربوط به موقعیت مکانی سیستم با انتخاب گزینه پاک کردن (clear) در کنار قسمت تاریخچه موقعیت مکانی می توان این فایل های کش بی استفاده را حذف و فضای بیشتری را آزاد کرد.

حذف اطلاعات لوکیشن ویندوز

پاک کردن کش ویندوز با ابزار Storage Sense

در ویندوز 11 نیز می توان با استفاده از ابزار داخلی Storage Sense و فعال کردن این قابلیت به صورت خودکار داده های کش را از سیستم حذف کرد. زمانی که این قابلیت در ویندوز فعال می شود، داده های کش در بازه های زمانی مشخص حذف می شود. برای فعال کردن این قابلیت باید وارد بخش تنظیمات ویندوز 11 شد.

حال باید مسیر system و سپس storage را انتخاب کرده و در این بخش گزینه Storage Sense را یافته و روی آن کلیک کنید. با فعال کردن گزینه Automatic User Content Cleanup در بالای صفحه Storage Sense، این قابلیت فعال شده و از این به بعد به صورت خودکار پاک کردن کش ویندوز 11 انجام می شود.

حذف کش مایکروسافت استور در ویندوز 11

مایکروسافت استور نیز یک اپلیکیشن است و قطعا یک سری فایل های کش را روی سیستم ذخیره می کند. بنابراین برای پاک کردن کش ویندوز باید کش مایکروسافت استور را هم حذف کرد. برای این منظور کلیدهای ترکیبی Windows+R را زده تا کادر RUN برای شما باز شود. در این کادر عبارت WSReset.exe را تایپ کرده و اینتر را بزنید.

به این ترتیب یک صفحه سیاه رنگ و خالی برای شما باز می شود. صبر کنید تا به صورت خودکار این پنجره بسته شود. بعد از بسته شدن خودکار این صفحه سیاه رنگ کش مایکروسافت استور به صورت خودکار پاک شده و به این ترتیب فضای در دسترس بیشتری در ویندوز خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.