جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چه عواملی موجب خرابی پاور کامپیوتر می شوند؟

دلایل خرابی پاور کامپیوتر می تواند در هر سیستمی متفاوت باشد. به طور کلی پاور یا منبع تغذیه کامپیوتر یا به اصطلاح علمی PSU، وظیفه تأمین برق مورد نیاز دستگاه و تقسیم آن بین قطعات مختلف را برعهده دارد. در عین حال این قطعه یکی از قطعاتی است که بیشتر در معرض خرابی قرار می گیرد. تشخیص خرابی پاور کامپیوتر با استفاده از برخی ابزارها امکان پذیر است و می شود قبل از خرابی کامل، آن را تشخیص داد.

در مرکز سخت افزار ایران با استفاده از تجهیزات و روش های تخصصی، ایرادات مختلف پاور تشخیص داده شده و نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام مناسب اتخاذ می شود. اگر متوجه خرابی در منبع تغذیه کامپیوتر لنوو شده اید برای حصول اطمینال، کارشناسان نمایندگی لنوو را در جریان بگذارید. چنانچه یکی از سؤالات شما در خصوص منبع تغدیه این است که چه عواملی موجب خرابی پاور کامپیوتر می شوند؟ این مقاله می تواند برایتان مفید باشد.

چه عواملی موجب خرابی پاور کامپیوتر می شوند؟

ولتاژ بالا و یا نوسان برق؛ از مهمترین دلایل خرابی پاور کامپیوتر

پاور کامپیوتر لنوو وظیفه انتقال جریان برق به ولتاژ مورد نیاز اجزای داخلی کامپیوتر را دارد. برای PSU کامپیوتر یک جریان ورودی مشخص –معمولاً 220-240 ولت- در نظر گرفته شده است. تمامی قطعات درونی پاور از جمله خازن ها و آی سی تغذیه، برای این مقدار ولتاژ طراحی شده اند. بنابراین نوسانات برق و جریان بالای آن، آسیب های شدیدی به خازن ها و دیگر قطعات پاور می زند. علاوه بر این، نوسان برق می‌تواند باعث خرابی چندین قطعه‌ مختلف از جمله فیوزها، پل‌های یک‌سوساز، دیودها و FET ها شود. این موضوع یکی از رایج ترین دلایل خرابی پاور کامپیوتر است.

ضربه به پاور و حمل و نقل نادرست

 متأسفانه یکی از سهل انگاری هایی که کاربران در استفاده از کامپیوتر مرتکب می شوند، جا به جایی غیراصولی کیس و یا پاور است. قطعاتی مانند منبع تغذیه از حساسیت بالایی برخوردار هستند و درصورتی که ضربه ای به آنها وارد شده و یا دچار تکان های زیادی شوند، احتمال خرابی آنها افزایش می یابد. این موضوع یکی از دلایل خرابی پاور کامپیوتر لنوو بوده که بسیاری از کاربران را مجبور به تعویض منبع تغذیه کرده است.

ورود رطوبت از دلایل خرابی پاور کامپیوتر

نفوذ رطوبت نه تنها به منبع نغذیه کامپیوتر بلکه به هر قطعه الکتریکی دیگر آسیب می زند. رطوبت باعث اتصال های کوتاه میان خازن ها و دیودها شده و در نهایت سوختن برد پاور را به دنبال دارد. علاوه براین، نفوذ رطوبت به داخل PSU کامپیوتر لنوو می تواند با تغییر ولتاژ، به دیگر قطعات کامپیوتر نیز آسیب برساند. درصورتی که رطوبت و خیس شدن پاور به موقع تشخیص داده نشود، منجر به سوختن منبع تغذیه کامیپوتر شده و باید نسبت به تعمیر کامپیوتر لنوو اقدام کرد.

دلایل خرابی پاور کامپیوتر

وورد حشرات به پاور؛ عجیب اما واقعی

شاید عجیب و خنده دار به نظر آید اما ورود برخی از حشرات به داخل بدنه پاور می تواند موجب اتصال الکتریکی در آن شود. برخی حشره‌ها مانند مورچه و سوسک می توانند جریان برق را عبور دهند. زمانی که آنها به داخل پاور کامپیوتر نفوذ کنند اتصال های کوتاهی در آن ایجاد کرده و موجب خرابی آن می شوند. البته ورود حشرات نمی تواند از اصلی ترین دلایل خرابی پاور کامپیوتر باشد و این شاید تنها 10 درصد کل خرابی منبع تغذیه ها شامل شود. اما در هر صورت بهتر است کیس را در جایی قرار دهیم که در مسیر ورود حشرات نباشد.

نمایندگی تعمیر کامپیوتر لنوو

نمایندگی تعمیر کامپیوتر لنوو با بیش از 15 سال تجربه در زمینه تعمیر و بهسازی انواع کامپیوتر و تعویض قطعات آن مانند مادربرد، هارد، پاور، سی پی یو، کارت شبکه، رم، تعمیر کارت گرافیک و کارت صدا آماده است با ارائه خدمات باکیفیت تمامی مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر شما را در کمترین زمان ممکن برطرف کند. نیازهای عمده کاربران سبب شده تا نمایندگی کامپیوتر لنوو تیمی از زبده ترین مهندسین کشور را گرد هم آورده و با تعریف مسیری مشخص و اهدافی والا، تمامی نیازهای آنان را در خصوص کامپیوترهای لنوو از هر جهت برطرف کند. هدف ما رضایت و اعتماد بیشتر هموطنان بوده و در این مسیر تمام تلاش و توان خود را به کار می بریم.