جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علائم سوختن هارد لپ تاپ لنوو

  • چرا نمی توان هیچ فایل و پوشه ای را روی لپ تاپ باز کرد؟
  • چرا نام پوشه ها و فایل ها بهم ریخته اند؟
  • دلیل شنیده شدن صدای کلیک از لپ تاپ چیست؟
  • دلیل ناپدید شدن فایل ها و پوشه های لپ تاپ چیست؟

متاسفانه این مشکلات از حادترین خرابی های لپ تاپ هستند که به سوختن هارد سیستم اشاره دارند. اگر شما هم با هر یک از این مشکلات در لپ تاپ خود مواجه شده اید، بهتر است بدون کوچکترین دستکاری سیستم خود را به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ لنوو بسپارید. درضمن ادامه این مطلب را از دست ندهید تا بیشتر با علائم سوختن هارد لپ تاپ آشنا شوید.

علائم سوختن هارد لپ تاپ لنوو

بررسی علائم سوختن هارد لپ تاپ لنوو

سوختن هارد لپ تاپ نیز مانند خراب شدن هر یک از قطعات این دستگاه، علائم مشخصی دارد که با دانستن آن ها می توانید تشخیص دهید که دقیقا چه بلایی سر هارد لپ تاپ شما آمده است؛ به همین دلیل تصمیم داریم شما را با علائم سوختن هارد لپ تاپ که به شرح زیر هستند آشنا کنیم:

  • شنیده شدن صدای کلیک از لپ تاپ

شنیده شدن مداوم صدای کلیک از لپ تاپ که به آن صدای کلیک مرگ هم می گویند یکی از علائم سوختن هارد لپ تاپ است. دلیل اصلی شنیده شدن چنین صدایی از لپ تاپ این است که هد هارد که اطلاعات را بر روی هارد می خواند و می نویسد دائم در تلاش است که پروسه خواندن و نوشتن اطلاعات روی هارد را انجام دهد؛ اما به دلیل آسیب دیدگی هارد دائم با شکست مواجه می شود و به موقعیت اولیه خود باز می گردد.

  • بهم ریختن نام پوشه ها و فایل ها

یکی دیگر از علائمی که نشان می دهد، هارد لپ تاپ سوخته است، بهم ریختن نام پوشه ها و فایل های ذخیره شده روی لپ تاپ است؛ که می تواند به دلیل بدسکتور شدن هارد باشد. اگر با بدسکتور شدن هارد لپ تاپ آشنایی ندارید، لازم است بدانید که هارد از چندین و چند بخش تشکیل شده است که به هر یک از بخش های آن یک سکتور می گویند.

استفاده بیش از حد از لپ تاپ، بروز نوسان برق، ایرادات فیزیکی و نرم افزاری می توانند موجب شوند که هر یک از بخش ها یا سکتورهای هارد دچار مشکل شوند؛ به گونه ای که هد هارد نمی تواند بر روی سکتور آسیب دیده اطلاعات را بخواند و بنویسد که اصطلاحا می گویند هارد بدسکتور شده است.

  • ارورهای مختلف هنگام باز کردن، جابجایی یا ذخیره فایل ها

اگر هنگام باز کردن، جابجایی و ذخیره فایل های لپ تاپ دائما با ارورهای مختلف مواجه می شوید نیز باید بدانید که هارد سیستم شما با مشکل مواجه شده است؛ چراکه یکی دیگر از علائم سوختن هارد لپ تاپ، نمایش ارورهای مختلف هنگام باز کردن فایل ها، Copy و Paste کردن فایل ها در محل دیگر و همچنین ذخیره سازی فایل های جدید است.

  • باز نشدن فایل ها

درصورت سوختن هارد لپ تاپ نه تنها امکان دارد با ارورهای مختلفی هنگام باز کردن فایل ها، جابجایی و ذخیره سازی آن ها مواجه شوید، احتمال دارد با مشکل باز نشدن فایل ها نیز رو به رو شوید؛ به گونه ای که وقتی روی هر یک از فایل هایی که قبلا به راحتی هر یک از آن ها را باز می کردید، کلیک می کنید تا باز شوند، ارورهای گوناگونی نمایش داده می شوند و اجازه باز شدن هیچ فایلی را به شما نمی دهند.

  • ناپدید شدن پوشه ها و فایل ها

بلای دیگری که با سوختن هارد لپ تاپ بر سر فایل های شما می آیند این است که پوشه ها و فایل هایی که بر روی سیستم خود ذخیره کرده اید ناگهان ناپدید می شوند؛ با این وجود یکی دیگر از علائم سوختن هارد لپ تاپ، ناپدید شدن پوشه ها و فایل های ذخیره شده بر روی سیستم است.

درصورت بروز هر یک از این علائم در لپ تاپ لنوو، تنها کاری که باید انجام دهید این است که از اطلاعات مهمی که بر روی این سیستم دارید؛ تا قبل از اینکه هارد آن به طور کامل از دست برود، بک آپ بگیرید؛ چراکه احتمال تعمیر و ریکاوری هارد لپ تاپ لنوو در این حالت خیلی پایین است. به جز بک آپ گرفتن از اطلاعات لپ تاپ، نباید کوچکترین کار دیگری مانند ذخیره فایل های جدید بر روی لپ تاپ انجام دهید؛

چراکه این کار همان احتمال کمی که برای تعمیر هارد سوخته وجود دارد را نیز از بین می برد. بهتر است پس از بک آپ گرفتن از اطلاعات خود، لپ تاپ خود را خاموش کرده و آن را به نمایندگی تعمیر لپ تاپ لنوو بسپارید؛ تا تکنسین های این مرکز با عیب یابی دقیق هارد، اگر امکان تعمیر آن وجود داشت، به تعمیر آن بپردازند.

کدام یک از قطعات هارد می سوزند و امکان تعمیر کدام یک وجود دارد؟

حالا که با علائم سوختن هارد لپ تاپ آشنا شدید، لازم است کمی درمورد آن دسته از قطعات هارد که احتمال سوختن آن ها بالاست نیز بدانید. درواقع سه تا از قطعات هارد همیشه در معرض سوختگی قرار دارند که شامل: برد، هد و موتور هارد می باشند. عاملی که در سوختن برد هارد دست دارد، نوسان برق است اما اگر تنها برد هارد سوخته باشد و سایر قطعات آن به ویژه هد هارد سالم باشند، می توان با تعویض برد هارد آن را تعمیر کرد؛

اما اگر هد هارد سوخته باشد، دیگر هارد قابل تعمیر نیست البته در این صورت اگر کاربر اطلاعات خیلی مهمی روی هارد خود داشته باشد که بخواهد مورد بازیابی قرار بگیرند، هد سوخته هارد را با یک هد نو تعویض می کنند؛ بنابراین تعویض هد هارد تنها با هدف بازیابی اطلاعات هارد صورت می گیرد.

نوسان برق و ضربه نیز عواملی هستند که موجب خرابی موتور هارد می شوند. با سوختن موتور هارد می توان آن را تعویض کرد اما از آن جایی که موتور هارد به دیسک آن چسبیده است، درصورت تعویض موتور هارد باید دیسک آن را نیز تعویض کرد، پس درصورت سوختن موتور هارد باید با اطلاعات خود خداحافظی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.