جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا آل این وان لنوو بوت نمی شود؟

گاهی اوقات کاربران سیستم های آل این وان با مشکلاتی دردسرساز در این دستگاه ها مواجه می شوند که کار کردن با دستگاه را برای آنها دشوار می کند. یکی از رایج ترین این مشکلات، بوت نشدن آل این وان لنوو است. بوت نشدن کامپیوتر چند کاره به این صورت است که دستگاه در مرحله راه اندازی سیستم عامل گیر می کند و بالا نمی آید. درنتیجه بعد از روشن کردن آل این وان و زدن دکمه پاور، سیستم تا مرحله راه اندازی شروع به کار می کند؛

اما زمانی که سیستم به مرحله بوت لودر می رسد، در آنجا گیر می کند. فرایند لود شدن سیستم های کامپیوتری به این صورت است که با همکاری بخش های نرم افزاری و سخت افزاری، اطلاعات بخش هایی مانند تنظیمات بایوس، حافظه رم و مواردی از این دست نمایش داده می شود تا برنامه های نصب شده روی سیستم اجرا شوند. حال اگر در این مراحل اختلالی به وجود بیاید، با بالا نیامدن آل این وان لنوو مواجه می شویم. در ادامه این مطلب به بررسی دلایل بوت نشدن آل این وان لنوو و راه حل های رفع این مشکل می پردازیم. برای دریافت راهنمایی تخصصی و مشاوره رایگان، با نمایندگی لنوو در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

بوت نشدن آل این وان لنوو

حالت های مختلف بوت نشدن آل این وان لنوو

زمانی که می گوییم آل این وان لنوو به درستی بوت نمی شود، این مشکل ممکن است در چند حالت مشاهده شود:

 • آل این وان کلا با زدن دکمه پاور روشن نمی شود.
 • بعد از روشن شدن آل این وان، سیستم روی لوگوی ویندوز گیر می کند.
 • بعد از روشن شدن دستگاه و بوت شدن بایوس، سیستم عامل لود نمی شود.
 • بعد از راه اندازی سیستم عامل، پیغام خطا روی سیستم نمایش داده می شود.

در هریک از این حالت ها دلایل مختلفی می تواند موجب بوت نشدن آل این وان لنوو شود.

دلایل بوت نشدن آل این وان lenovo

بوت نشدن آل این وان لنوو هم می تواند به دلیل مشکلات نرم افزاری در سیستم باشد و هم نقص های سخت افزاری؛ اما با این حال مشکلات نرم افزاری معمولا همیشه دلیل اصلی بالا نیامدن آل این وان لنوو هستند. خصوصا زمانی که بین بخش های نرم افزاری یک ناهماهنگی و ناسازگاری به وجود می آید، ممکن است کاربران با مشکلات بوت نشدن آل این وان لنوو مواجه شوند. موارد زیر، موجب بوت نشدن کامپیوتر چند کاره لنوو می شوند:

 • خرابی پاور آل این وان
 • خرابی و مشکلات برد
 • بروز مشکلاتی در اتصالات، سیم کشی ها و کابل های داخلی سیستم
 • بروز مشکلات و ایراداتی در لوازم جانبی متصل به آل این وان مانند اسپیکر و پرینتر
 • مشکلات سیستم عامل از جمله به روز نبودن ویندوز یا نصب نبودن درست آن
 • وجود بدافزارها و ویروس های مخرب در سیستم
 • آپدیت نبودن تنظیمات بایوس یا به هم ریختن این تنظیمات

راه حل های رفع مشکل بالا نیامدن آل این وان لنوو

بروز رسانی سیستم عامل

ممکن است یک سری باگ های نرم افزاری یا برخی مشکلات سیستم عامل، دلیل بوت نشدن سیستم آل این وان لنوو و سایر برندها باشند. از طرفی گاهی عدم نصب درست ویندوز می تواند در بوت شدن مشکلاتی را به وجود بیاورد. آپدیت نبودن سیستم عامل نیز بی تاثیر نیست. به این ترتیب برای رفع مشکل بوت نشدن آل این وان لنوو بهتر است در بخش تنظیمات سیستم وارد شده و در صورت وجود نسخه آپدیتی برای سیستم، ویندوز را به روزرسانی کنید.

ویروس یابی کردن سیستم

اگر سیستم ویروسی شده باشد یا این که یک سری از بدافزارها در پس زمینه فعالیت داشته باشند، ممکن است شاهد بوت نشدن آل این وان Lenovo باشید. در نتیجه بهتر است یک بار ویندوز را اسکن کرده و با استفاده از یک آنتی ویروس قدرتمند در صورت وجود ویروس در سیستم آن را پاکسازی کنید. با حذف ویروس ها و بدافزارها از سیستم به احتمال زیاد مشکل بوت نشدن آل این وان لنوو نیز برطرف می شود. بهتر است با استفاده از آموزش نصب آنتی ویروس، یک آنتی ویروس کارامد و قدرتمند را روی سیستم نصب کنید تا از بروز مشکلاتی این چنینی جلوگیری کنید.

راه اندازی سیستم در حالت safe mode

یکی از کارهایی که می توان برای رفع مشکلات نرم افزاری سیستم های آل این وان از جمله بوت نشدن آنها انجام داد، راه اندازی در حالت safe mode است. این کار می تواند مشکلات نرم افزاری مختلفی را برطرف کند. در این حالت با به حداقل رساندن دسترسی به نرم افزارها، قدرت سیستم برای راه اندازی ویندوز بیشتر شده و می تواند به رفع مشکل بوت نشدن آل این وان لنوو کمک زیادی کند.

جدا کردن لوازم جانبی از آل این وان

از آنجایی که در بسیاری از مواقع مشکل بوت نشدن آل این وان لنوو به دلیل ایرادات لوازم جانبی متصل به سیستم ایجاد می شوند، بهتر است یک بار این وسایل را جدا کرده و سیستم را ریستارت کنید. در برخی مواقع به دلیل ناسازگاری به وجود آمده بین سیستم عامل و لوازم جانبی، در بوت شدن سیستم مشکلاتی به وجود می آید.

رفع مشکلات هارد آل این وان

مشکلات هارد از جمله عدم شناسایی هارد در سیستم نیز می تواند موجب بوت نشدن آل این وان لنوو شود. در این شرایط یکی از کارهایی که می توان انجام داد، فعال کردن سیستم در حالت safe mode است. سپس باید در کادر دستوری CMD، فرمان sfc/scannow را اجرا کرده تا به این ترتیب ویندوز اسکن کردن و عیب یابی هارد را شروع کند.

به این ترتیب مشکلات هارد در صورت امکان برطرف می شود. با این کارها می توان مشکلات بدسکتوری هارد را برطرف کرد. اگر از این طریق مشکل بوت نشدن آل این وان Lenovo برطرف نشود احتمالا برای رفع مشکلات هارد به خدمات تخصصی تری نیاز خواهد بود. برای مثال در صورت خرابی هارد باید با تعمیرات آل این وان لنوو به صورت تخصصی، بوت نشدن کامپیوتر چندکاره لنوو را برطرف کرد.

رفع مشکلات بایوس آل این وان

مشکلات بایوس، بهم ریختگی تنظیمات یا آپدیت نبودن آن می توانند از دیگر دلایل مهم بوت نشدن آل این وان لنوو باشند. در این شرایط برای رفع مشکل بالا نیامدن آل این وان lenovo باید مشکلات بایوس را برطرف کرد. برای مثال ممکن است مشکلاتی نظیر Boot order یا Boot sequence موجب بوت نشدن سیستم شوند.

برای این منظور باید وارد تنظیمات بایوس شد و در آن جا با بررسی مشکلات احتمالی در بایوس، اختلال به وجود آمده در فرایند بوت آل این وان را برطرف کرد. مثلا باید هارد اصلی به عنوان گزینه اول برای بوت شدن انتخاب شده باشد تا سیستم به درستی راه اندازی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.